Vznětové motory jsou na ústupu, a jak to vypadá, za několik málo let ze scény zmizí úplně. Mnoho značek už nyní oznámilo, že přeplňované vznětové motory nejsou na seznamu jejich priorit a postupně ukončuje jejich vývoj. Mezi tyto značky patří například Porsche, Toyota, Subaru, Nissan a přidávají se další. Nicméně například takové BMW nad turbodiesely hůl rozhodně lámat nehodlá, přestože připouští, že extrémně výkonné varianty, jako například jejich čtyřikrát přeplňovaný 3litrový vznětový řadový šestiválec, mají jen velmi malou šanci na přežití.

Na ústupu turbodieselových motorů se také významnou částí podílí fakt, že stále více evropských velkoměst zpřísňuje podmínky, pro bezplatný vjezd do svých center a nutno říct, že stávající kritéria jsou až zbytečně přísná. To však neznamená, že by automobilky nabídku turbodieselových ze dne na den odepsaly. Vznětové motorizace i nadále tvoří okolo třetiny evropských prodejů, navíc dosavadní vývoj nebyl zadarmo.

Současné nabídce vznětových motorizací vévodí downsizingové vznětové pohonné jednotky, které nejsnadněji splňují nejnovější emisní normy. My jsme pro vás vybrali desítku turbodieselových modelů, které mají, s nadsázkou, emise CO2 srovnatelné s jednou vykouřenou cigaretou.

V naší galerii si můžete prohlédnout kompletní desítku nejčistších turbodieselů, které momentálně v Evropě koupíte.