Zatím ještě není jisté, kdy se tato technologie objeví v sériovém autě. Jisté však je, že venkovní boční airbag by mohl snížit následky bočního nárazu o 40 procent. Vyplývá to z výsledků testů společnosti ZF, která je významným dodavatelům díly pro automobilky, a která toto zařízení vyvíjí.

Airbag, je je výrazně větší, než je například ten před sedačkou spolujezdce v interiéru, by byl zabudován do obou prahů vozu. Zatímco vnitřní airbagy se ovšem nafugují teprve tehdy, když nárazová čidla pod povrchem vozidla zaregistrují náraz, ten vnější by se musel nafouknout ještě před samotnou srážkou (zhruba o 100 milisekund) navíc mnohem větší rychlostí.

ZF proto musí testovací prototypy nejprve osadit příslušným množstvím kamer a radarů, které musí být schopny rozpoznat, kdy už je střet opravdu nevyhnutelný a potom dá pokyn k vystřelení airbagu.

Odborníci této technologii samozřejmě fandí. Boční nárazy totiž z hlediska následků pro posádku bývají často fatální.

"Naše koncepce vnějšího bočního airbagu před nárazem je skvělým příkladem toho, jak chce ZF dosáhnout svého Vision Zero, světa bez nehod a emisí." Řekl Dr. Michael Büchsner, ředitel divize pasivních bezpečnostních systémů společnosti ZF.

Nápady využít vnějších airbagů není zcela nový. Například Volvo a Land Rover využívají na kapotě airbagy pro ochranu chodců.