Přesně proti tomuto chování se rozhodl zakročit americký gigant Apple. Na světové konferenci developerů oznámil novou funkci „Do Not Disturb While Driving" (Nerušit během řízení), kterou nalezneme v nové verzi operačního systému iOS 11, určené pro iPhone a iPad.

Funkce využívá informace o okolních Wi-Fi sítích a Bluetooth připojení, aby určila, že se telefon nachází v jedoucím autě. V tu chvíli se automaticky spustí režim „nerušit" a přestože telefon nadále zůstane připojen k síti a plně funkční, pozdrží veškeré notifikace na zprávy a další upozornění z aplikací.

Čtěte také: Ford vyvíjí automobilovou sedačku, která bude umět chodit. Už má patent

Funkce se nezapne pouze tehdy, když je mobil propojen s infotainmentem vozu skrze Apple Carplay a samozřejmě ji půjde i zrušit stiskem tlačítka „Neřídím". Jinak ale zůstanou notifikace potichu a nebudou proto lákat řidiče, aby se jimi probíral při řízení.

V případě potřeby si lze aktivovat i automatické odeslání odpovědi. Jestliže vám někdo pošle zprávu v momentě, kdy je telefon v „řidičském" režimu, bude mu automaticky odeslána přednastavená odpověď. Pro některé kontakty lze nastavit také druhou zprávu pro urgentní situace. Jestliže na ní tento kontakt odpoví slovem „urgent", notifikace dorazí i během řízení a řidič se může spolehnout, že se jedná o něco důležitého.