I když má většina lidí v oblasti barev jiné preference, při koupi auta obvykle volí fádně. Ze zprávy lobal Automotive Color Popularity Report společnosti Axalta totiž vyplývá, že 38 procent letos vyrobených nových osobních vozů vyjelo z lakoven automobilek v bílé barvě.

Axalta přitom má skutečně objektivní informace. Jde totiž o jednoho z největších světových dodavatelů tekutých a práškových barev. Již 68. ročník této zprávy vychází ze statistik o prodejích automobilových barev v zemích, kde nová auta vznikají.

Bílá barva je nejžádanější již desátým rokem. Další už za ní mají velký odstup. Konkrétně například černých se vyrobí přesně poloviční množství v porovnání s bílými (19 procent). Nejčastěji jsou takto lakované velké limuzíny a SUV. Třetí barvou v pořadí zákaznické obliby je šedivá a čtvrtou stříbrná. Dohromady mají tyto odstíny podíl na celkovém spektru barev plných 81 procent.

Pastelové barvy jsou využívány spíše okrajově. Využívají je zejména producenti těch nejmenších vozů a nalézt je samozřejmě můžeme rovněž na karosériích sportovních modelů.

V případě rodinných aut se velká část kupujících pestrým barvám vyhýbá i s myšlenkou na následný prodej ojetiny. Je jim totiž jasné, že bílé nebo šedivé auto se prodá snáze, než například oranžové.