Ford u Mondea, které v Severní Americe prodává pod názvem Fusion, dříve plánoval rozsáhlou modernizaci. Přece jen v USA se vůz prodává již od roku 2013, do Evropy přišel v roce 2015.

V rámci utahování opasků a celkového šetření prostředků, které pomalu zavádí nový šéf Fordu Jim Hackett, je ale možné, že dříve chystané modernizace se Mondeo/Fusion zřejmě jen tak nedočká. A jelikož byl americký Fusion uveden na trh jako první, je pravděpodobné, že plány se dotknou i evropského Mondea.

S informacemi o nejisté budoucnosti modelu přišly noviny The Detroit News. Pochopitelně to zatím nemusí znamenat, že Ford chce svůj sedan v budoucnu kompletně vyškrtnout z modelové řady. Dle některých zdrojů má Mondeo/Fusion zůstat na trhu ještě další 3 až 4 roky. Automobilka však zvažuje, jakým směrem se bude vůz ubírat.

Zrušení modernizace má být totiž reakcí na neustále klesající prodeje modelu hlavně v USA. Hackett přitom zmiňuje, že zákazníci dnes mají spíše zájem o vozy s „větší siluetou“. Zřejmě tedy naráží na neustále rostoucí trh vozidel SUV a crossoverů, na němž Ford vůči konkurenci ztrácí.

Je tedy zcela možné, že by modely Fusion a Mondeo v budoucnu jaksi nabyly na velikosti, ačkoliv proměna v nové SUV je prozatím čistou spekulací. I tento scénář jsme ovšem u Fordu již viděli, když kompaktní MPV B-Max nahradil crossover EcoSport.

Než se tedy Ford rozhodne, co s Fusionem a Mondeem vlastně provede, oba modely budou zřejmě v USA i Evropě nadále stárnout. Tato situace ale není pro Ford finančně také zrovna výhrou.

Plán vedení Fordu v rukách Jima Hacketta se má soustředit hlavně na zmiňované šetření prostředků a zvýšení produkce normálních modelů, jelikož akcie společnosti se na burze meziročně silně propadly. Důvodem má být i nedávná minulosti, kdy automobilka utrácela za vývoj sportovních modelů, jakými jsou Focus RS, Fiesta ST, Mustang či supersport GT a také za závodní program pro Le Mans.

Hackett už dříve prohlásil, že „Ford musí přestat vyrábět hloupá auta a zaměřit se na chytré a progresivní modely“. Do této kategorie mají patřit jak SUV, tak elektrifikovaná auta, jejichž vývoj značka v poslední době zanedbávala.