Vyplývá to alespoň z průzkumu největšího tuzemského autobazaru AAA Auto, čeští řidiči se podle něj ke stejné značce pro nový vůz vrací jen málokdy.

Zmiňován je například případ jistého pana Hodsona z jihozápadní Anglie, který si během 38 let koupil dohromady 14 vozů Mitsubishi. Takhle věrní zákazníci se však v ČR hledají jen marně, a když už tu jsou, jistě bez problému uhodnete, ke které značce se vracejí.

Vskutku není žádným velkým překvapením, že jedinou značkou s opravdu loajálními zákazníky je tuzemská Škoda. Vůz mladoboleslavské automobilky si opakovaně koupí 46 % zákazníků a s tímto číslem je Škodovka na čele žebříčku s velkým náskokem. Na místě druhém se nachází Volkswagen s 32,6 % a třetí se umístila Toyota s 30,2 %.

Všechny ostatní automobilky se nachází s loajalitou českých zákazníků pod 30% hranicí a k posledním třem značkám se nevrátila ani desetina zákazníků. Na chvostu skončil Fiat s 8,8 %, dále Seat s 5,5 % a úplně poslední je italská Alfa Romeo s 4,2 %.

Celkově si u AAA Auto za první pololetí letošního roku pořídilo stejnou značku jen 28,21 % zákazníků, což je pod průměrem západní Evropy. Toto číslo hodně zvedá pouze zmiňovaná Škoda.

Nízkou loajalitu vůči automobilce lze přiřknout minulému režimu. Teprve od roku 1989 mají čeští řidiči možnost volby mezi mnoha a mnoha značkami a do té doby si vybírat příliš nemohli. Je tedy zřejmé, že si mnoho zákazníků svou značku zatím nenašlo.