Českým autem roku 2019 je Ford Focus. Porazil Peugeot 508 i BMW X5

Anketa Auto roku v ČR 2019 zná své vítěze. Vyhrál ji nový Ford Focus. Subaru XV skončilo páté.

8.1.2019 Jan Markovič
Ford Focus
Zdroj: Ford

Na prvním místě v anketě Auto roku ČR 2019 se umístila nová generace hatchbacku Ford Focus. Druhé místo obsadil manažerský sedan Peugeot 508. Na třetím místě skončilo luxusní SUV BMW X5. Čtvrtou pozici si odnáší Kia Ceed a na pátém místě dojel faceliftovaný crossover Subaru XV.

Ve dvou kolech ankety auto roku hlasovalo celkem 35 motoristických novinářů. Mezi ně patří i tři redaktoři serveru Automix.cz a Deníku. Radek Pecák umístil na první místo Ford Focus, na druhé Peugeot 508, následovaný Kiou Ceed, BMW X5 a Subaru XV. Kolega Jíří Švamberk chtěl vidět BMW X5 na prvním místě, následované Peugeotem a Subaru XV. U Jana Marvkoiče vyhrál Ford Focus, za ním BMW X5 a třetí Kia Ceed.

Ford Focus narušil dlouhou řadu vítězství domácí automobilky. Ta si zapsala titul loni, když vyhrálo její kompaktní SUV Škoda Karoq. O rok dříve to bylo velké SUV Škoda Kodiaq. V roce 2016 vyhrál manažerský Superb a v roce 2015 Škoda Fabia. Ford Focus už v minulosti autem roku stal, bylo to v roce 2006.

Škoda se do soutěže nedostala ani s jedním vozem. Příští rok ale bude zřejmě bojovat se svým novým modelem Scala, který tak má šanci zopakovat úspěch značky.

Finalisty ankety Auto roku v ČR 2019 si můžete prohlédnout v přiložené fotogalerii.

8.1.2019 Jan Markovič
DRŽTE S NÁMI TEMPO PŘIHLASTE SE ×