Možná už jste zaznamenali informace, že značka Smart se mění ve výrobce čistě elektrických automobilů. Tak například v USA už Smart nekoupíte jinak, než jako elektromobil a stejný scénář se do roku 2022 uskuteční také v Evropě. To ale neznamená, že by Smart měl budoucnost jasnou. Mluví se totiž o úplném zrušení značky, a to v horizontu 8-10 let.

Důvodem jsou samozřejmě finance. V současnosti Daimler AG. spolupracuje s francouzským Renaultem, s nímž Smart vyvíjel platformu pro modely Twingo a ForFour. Podle zákulisích informací to ale vypadá, že Renault po skončení životního cyklu Twinga další spolupráci neplánuje a Mercedes-Benz by na veškerý další vývoj byl sám.

Pokud by se žádný partner nenašel, Smart by mohl zmizet ze scény už v roce 2026, třebaže se objevují spekulace o zájmu automobilky Geely. Nicméně nic konkrétního se zatím neví. Pokud Smart skutečně zanikne, Mercedes-Benz buď opustí danou kategorii, nebo zkonstruuje model ještě menší, než je třída A.

Finální rozhodnutí by mělo padnout někdy kolem roku 2021, kdy se vývojáři začnou zabývat novou generací třídy A. Aktuálně nejmenší model v nabídce přejde na plně modulární platformu, na níž by se dal postavit ještě menší model. Takzvaná platforma MX1 je uzpůsobena jak pro elektromobily, tak pro hybridy i klasické vozy se spalovacím motorem.

Nejmenší Mercedes-Benz by se mohl jmenovat třída U (jako urban/městský) a prý se uvažuje hned nad třemi karosářskými provedeními. První má být klasický hatchback U City, dalším by mohl být sdílený automobil U Shuttle a jako poslední malý užitkový vůz U Cargo.