Vítěz ankety o Evropské auto roku 2019 bude známý až 4. března, porota čítající 60 novinářů z evropských zemí ho vyhlásí v rámci autosalonu v Ženevě. Odborníci mají k dispozici celkem 25 bodů, které musí rozdělit mezi finalisty, aby z nich vzešel jediný vítěz. Česká republika má v porotě jednoho zástupce, je jím šéfredaktor magazínu Automobil Jiří Duchoň.

Loni se vítězem stalo malé SUV švédské automobilky Volvo XC40. V roce 2017 si první cenu odnesl Peugeot 3008, u Opelu se zase radovali v roce 2016, kdy zvítězila jejich Astra. Volkswagen uspěl za poslední dobu v letech 2015 a 2013, kdy se na prvním místě vyskytly jeho modely Passat a Golf. Ročník 2014 padl do rukou Peugeotu 308.

Zdá se, že mezi sedmi finalisty bude letos velmi zajímavý souboj. O titul se totiž utkají vozy z různých kategorií. Překvapením je zařazení lehkého sportovního automobilu, ale i luxusního elektromobilu. Souboj svedou třeba s kompaktním hatchbackem nebo manažerským sedanem. Že nevíte, o jakých vozech je řeč? Podívejte se do fotogalerie.