Při pohledu na dnešní počítačové hry se jeden musí zasmát, kvůli čemu dokázal kdysi dávno hodiny a hodiny u počítače, případně obrazovky televize. To v případě, že jste patřili mezi ty šťastnější a měli doma některou z herních konzolí, případně PC. Pokud ne, zbývaly už jen herny, kde byla šance alespoň koukat, když už došly doma „vyžebrané“ mince. A že ty došly vždycky strašně rychle.

Snažili jsme se vybírat napříč celým spektrem závodních her, od raných počátků, až po nejnovější vydání nejslavnějších titulů. Vždy jsme vycházeli z osobních zkušeností, takže pokud se ve výběru neobjevila vaše oblíbená hra, nemějte nám to za zlé.

V některých případech jsme vybírali celé série a nikoliv jednotlivé díly.

1) Pole Position (Namco 1982)

Tuhle arkádu pamatují spíše ti dříve narození, ovšem ani na konci 90. let minulého století nebyl problém na Pole Position narazit. Z dnešního pohledu zoufale nudná závodní hra ve své době nabídla opravdu mimořádně povedenou grafiku, kdy formule skutečně připomínaly formule a nikoliv rozmazanou čmouhu. Dnes je tato hra považována za jeden z nejdůležitějších herních titulů všech dob a rozhodně nejdůležitější závodní hrou všech dob. Protože stanovila měřítka, která dlouho nikdo nedokázal posunout dál. Dodnes máme v živé paměti ten děsivě monotónní zvuk simulující zvuk formule 1.

Pole Position (Namco 1982)

2) Test Drive (Accolade 1987)

První vydání ságy Test Drive je sice stále hodně vousatý titul, ovšem ten si pamatují i mladší hráči. Ve své době se stal doslova legendou, protože už za pět let od opravdu pixelové gamesy Pole Position nabídnul auta, která vypadal jako ta skutečná. Konkrétně šlo o pětici supersportovních vozů Lamborghini Countach, Lotus Esprit Turbo, Chevrolet Corvette C4, Porsche 911 Turbo (930) a Ferrari Testarossa. Také šlo o první hru, ve které jste museli ujíždět hlídkující policii, a také tankovat palivo.

3) Mario Kart (Nintendo 1992)

Hru Super Mario zná asi úplně každý a Ninetendo si na ní de facto postavilo jméno. Obliba toto hry vývojáře nutila přicházet s neustále novými příběhy, a tak někoho napadlo, že by nebyl špatný nápad posadit Maria a jeho přítele za volant motokár. Nápad to byl vskutku geniální, protože tahle série se na trhu v nejrůznějších formách udržela 25 let.

4) Daytona USA (Sega 1994)

Tohle je další hra, kterou můžete znát spíše z heren, než z domácích herních zařízeních. V první polovině 90. let šlo bez debat o graficky nejpropracovanější závodní hru vůbec. Hráč měl možnost dokonce manuálně řadit, což bylo asi nejblíže, jak se náctiletý mohl dostat k „řízení“. Další dnes už legendární záležitostí byl tzv. multiplayer, díky němuž jste si to na okruhu mohli rozdat až s dalšími sedmi kamarády.

Dytona USA (Sega 1994)