Před nějakým týdnem automobilka Hyundai uvolnila fotografii prazvláštně vypadajícího vozidla, které nejvíce připomínalo nějaký stroj z Hvězdných válek. S tím rozdílem, že místo zbraní měl na sobě vyobrazený červený kříž. Hyundai tak dával dopředu najevo, že na výstavu CES přiveze něco opravdu mimořádného.

Po otevření bran lasvegaského výstaviště už víme, že jde o koncept záchranného vozu pro okamžité nasazení. Koncept se jmenuje Elevate, přičemž jméno odkazuje na jeho zvedací nohy, na jejichž konci jsou umístěna kola. Hyundai toto záchranné vozidlo označuje jako UMV (Ultimate Mobility Vehicle) a kromě schopnosti klasické jízdy umí také chodit a dokonce šplhat. Inženýrům se povedlo zajímavým způsobem skloubit vlastnosti automobilu a robota.

V případě, že udeří nějaká živelná pohroma, je nejdůležitějších prvních 72 hodin. Hyundai Elevate nabízí okamžitou pomoc, protože se dostane prakticky kamkoliv, a to i v ohni či rozbahněné půdě. I ta nejschopnější terénní auta jsou schopna přijet k hranicím katastrofy, ale do jejího centra se nedostanou. Záchranáři tak musí spoléhat na vrtulníky, což v případě požárů také není možné například kvůli hustému dýmu. Hyundai Elevate záchranáře převeze uvnitř své kabiny.

Elevate umí vyšplhat na 1,52 metru vysokou zeď, přejet 1,5 metru širokou průrvu, doslova překročit nejrůznější sutiny. Velmi zajímavé je to, že v průběhu procesu pohybu zůstává kabina Elevate stále v rovině.

koncept Hyundai Elevate

Kromě záchranných prací by rento koncept mohl být řešením také pro postižené lidi, kterým by mohl výrazně usnadnit pohyb. Samozřejmě v menším měřítku, než je tento záchranný modul.

Elektromobil Elevate kromě pohybu jakýmkoliv směrem zvládá také jízdu dálničními rychlostmi, takže umí suplovat běžný osobní automobil.

Kdy se dočkáme sériového provedení, Hyundai neřeklo, ovšem koncept je to vskutku mimořádný.