Na oslavu dvacátého výročí data, kdy byla vozu poháněnému dvěma turbínami Rolls-Royce naměřena průměrná rychlost 1223,6 kilometrů za hodinu, vyšlo speciální šestiminutové video. V něm popisuje pilot britského letectva a řidič rekordního vozu Andy Green, jak vlastně taková jízda vypadá z pozice za volantem. Nechybí přitom samozřejmě ani dobové záběry z roku 1997.

Už jen samotný rozjezd není žádná sranda. Pokud by se totiž plyn prudce otevřel a tryskové motory by rázně zabraly plným výkonem, nasály by písek z pláně, kde se celý rekord odehrával. Green proto zdůrazňuje, že s vozem v počáteční fázi nezrychloval o nic rychleji, než jak většina lidí odjíždí ze světelné křižovatky.

Teprve když Thrust SSC nabral dostatečnou rychlost, byl plyn naplno otevřen a mohlo se zrychlovat dynamikou přibližně 40 km/h za sekundu. Kdo si však myslí, že je prací řidiče pouze držet volant rovně, šeredně se mýlí. Na vůz totiž působí mnoho vnějších vlivů ať už od terénu nebo od větrných turbulencí, takže řízení vyžaduje prakticky neustálé větší či menší korekce.

Vůbec největší zásahy musel Green provádět ve chvíli, kdy začal překračovat rychlost zvuku. Těsně pod hranicí 1000 kilometrů v hodině začal totiž vůz silně táhnout doleva, jak postupně překračoval zvukovou bariéru. Do toho se ozýval neuvěřitelně hlasitý a vysoký tón a v jeden moment měl Andy Green volant otočený dokonce o 90 stupňů. Na to konto musel chvíli dokonce ubrat, aby vůz srovnal a vrátil zpátky do stopy.

Jakmile projel měřený úsek, začal zpomalovat za působení přetížení přibližně 1G. V danou chvíli se ve voze rozblikaly všechny výstražné kontrolky, to jak se provozní kapaliny nahrnuly směrem vpřed. V konkrétním momentě potom Green vypustil brzdný padák, a když zastavil, ocitl se 22 kilometrů od místa, ze kterého odstartoval.

Tím však rekordní jízda nekončila, neboť pro uznání rekordu je třeba měřený úsek zdolat oběma směry. Vůz byl proto za pomoci doprovodného týmu otočen, dotankován, padáky se znovu připevnily a Green pokračoval směrem zpátky. Výsledek se každopádně dostavil a rekord v hodnotě 1223,6 kilometrů za hodinu je platný dodnes.

Kdo tento rekord překoná? Pravděpodobně přímý nástupce vozu Thrust SSC a sice nový Bloodhound SSC (fotografie najdete v galerii). Ten vyvíjí stejná společnost již několik let a cílem je přesáhnout magickou hranici 1000 mil v hodině (1609 km/h). Jsme zvědaví, jestli se zadaří.