Bílá karoserie, čtyři nebo maximálně šest kol a uvnitř prakticky stejné rozložení místností a nábytku. To je průměrný karavan či obytný vůz, na který narazíte v každém kempu. Řadu z nich jsme mohli vidět i na podzimní výstavě karavanů v Brně, ze které jsme přinesli rozsáhlou fotoreportáž.

Jeden z nejhezčích vozů na výstavě si hned našel svého majitele. Na modelu Dethleffs Globetrotter XLi 7850-2 s nápadným lakem za čtyři miliony korun byla přilepena cedulka „prodáno“.
Foto: Luxusní karavan může stát stejně jako vila u Prahy. K vidění jsou v Brně

Jenže už v Brně se ukázalo, že ne každý obytný vůz musí vypadat právě takto. Proto jsme se pustili do malé detektivní práce a vypátrali ty nejzajímavější domy na kolech. Některé vypadají jako opravdová vila, což je například případ modelu Land Ark, ve kterém bychom možná dokázali žít i dlouhodobě.

Land Ark Draper
Konečně jiný karavan: Land Ark je moderní vila na šesti kolech

Naopak obytný přívěs ve stylu klíčenky se nám velmi líbí, ale užili bychom si ho jen v letních podmínkách. To už by nás víc zajímal interiér největšího obytného dvoukolového karavanu na světě, který najdete v automobilovém muzeu Abú Zabí. Má několik ložnic, koupelen a vyhlídkovou terasu. Vzhledově není právě příliš atraktivní a podle toho, jak je zaprášený se zdá, že se s ním na výlety moc nejezdilo.

A když už jsme u automobilového muzea v této zemi rozpáleného písku, zastavme se ještě u jedné bizarnosti. Místní šejk si nechal na zakázku postavit dvoukolový karavan ve tvaru zeměkoule. Její vnitřek ale nikdy nikomu neodhalil, a tak se dovnitř nemůžeme podívat. Jak takové monstrum vypadá zjistíte, když rozkliknete naši fotogalerii.

Karavan W2 Romotow
Video: Karavan jak ho neznáte. Otvírá se jako klíčenka, stojí 8 milionů korun

Jestli je nějaký obytný vůz pravým opakem toho, co najdete v šejkově sbírce, pak je to bezesporu projekt obytné tříkolky známé též jako tuk-tuk. Neexistuje snad menší prostor, kde by se dalo na kolech přespat, přesto se jednomu designérovi podařilo vymyslet velmi zajímavý návrh. Škoda, že se nikdy nedostal do výroby.

Bohužel, zůstalo jen u návrhu.
Karavan z tříkolky dokazuje, že cestovat s obytným vozem lze i single

Mezi milovníky obytných aut by se ale mohli vyskytnout i lidé, kteří se stále nemohou rozhodnout, zda si pořídit karavan, nebo hausbót. Pro ně existuje řešení, které najdete pod následujícím odkazem.

Obojživelný karavan
Po tomhle touží hodně lidí: Na trhu je obojživelný karavan

Následující fotogalerii tedy berte jako inspiraci, pokud se budete rozhodovat, jak vyrazit v roce 2019 na dovolenou. Nikdo neříká, že to musí být právě v nejdražším obytném voze světa jménem EleMMent Palazzo za nějaké tři miliony dolarů, tedy skoro 66 milionů korun. Ale co takhle postavit vlastní obytný dům, vyrazit jen se stanem na střeše schopného Jeepu či přespat v náklaďáku z druhé světové války. Nic není ve světě obytných přívěsů a aut nemožné. Klikněte a uvidíte sami.

Všechny karavany a obytné vozy najdete ve velké fotogalerii přiložené k tomuto článku.