William Hawley Bowlus. Jméno, které v Česku pravděpodobně nikdo nezná, patří americkému konstruktérovi a vynálezci, jenž ve třicátých a čtyřicátých letech stavěl letadla a kluzáky. Jen tak mimochodem se vrhl i na obytné přívěsy. Vznikl model Bowlus Road Chief, který měl nápadný design s extrémně lesklým hliníkovým pláštěm dnes spojený s karavany Airstream.

„Tento typický vzhled našich karavanů si rychle našel spoustu obdivovatelů, ale také kopírovačů. Jedním z nich byl i Wally Byam se svou firmou Airstream,“ píše na svých webových stránkách Bowlus. Firma, která na rozdíl od Airstreamu upadla v zapomnění a dlouho nebyla aktivní, se nyní vrací na trh. A chce zase stavět obytné vozy ve svém dnes už retro designu. Mají být přitom zaměřeny na nejbohatší klientelu.

Obytný terénní přívěs Bruder Expedition
Tohle je opravdová ložnice do divočiny. Australané stvořili přívěs do terénu

Tomu odpovídá i poslední počin společnosti jménem Bowlus Road Chief Endless Highways. Jak název napovídá, navazuje na model z třicátých let. A na přiložených fotografiích si můžete prohlédnout, že opravdu nasadil retro design. Pod něj ale schoval celou řadu moderní výbavy a řešení.

Bowlus Road Chief Endless HighwaysZdroj: Bowlus

Obytný přívěs je dlouhý přes 7,8 metru a široký dva metry. Má konstrukci z hliníkového rámu.. Na něj je ručně pomocí 5000 šroubů připevněn skelet z 80 hliníkových panelů, které zaměstnanci firmy leštili asi 100 hodin. Není nutné dodávat, že kompletní stavba karavanu probíhá ručně.

Uvnitř přívěsu najdete výhradně luxusní materiály. Kombinuje se tu dřevo, hliník, ocel a kvalitní látky. K dispozici je lednička s mrazákem, mikrovlnka, plynový sporák se dvěma hořáky, kuchyňská linka s ocelovou deskou, nerez umyvadlo, velké zrcadlo, skříně…

Škoda Karoq Velo
Škoda Karoq pro cyklisty má na palubě pračku i vapku na opláchnutí kol

Na palubě je také klimatizace i topení včetně podlahového. Nechybí sprcha s teakovou podlahou a sezením. Komu by se zastesklo po civilizaci, může se připojit k internetu pomocí 4G wifi modemu.

V obytném přívěsu se vyspí celkem čtyři lidi, mají k dispozici dvě manželské postele. Pokud s sebou budou mít například i děti, může se jim rozložit gauč i křeslo na menší spací místo.

Road Chief se ale bude hodit i pro opravdové nomády. Díky sadě baterií by měl podle výrobce vydržet týden bez připojení k elektrické síti, aniž by jeho obyvatelé měli sebemenší problémy s pobytem na palubě. Tomu napomáhají i solární panely na střeše, které energii částečně doplňují.

Ručně postavený karavan na zakázku s luxusní výbavou samozřejmě není levnou záležitostí. Každý model se objednává individuálně a lze si do něj naporoučet další speciální výbavu, takže cena je poměrně flexibilní. Pro představu ale začíná na 185 tisících dolarech, tedy 4 144 000 korunách. Bez daně.