Je to tak. Ceníky některých aut zahrnují prvky výbavy tak zvláštní, že se až nechce věřit, že se opravdu dají objednat.

Vybrali jsme ty nejzajímavější a nejkurióznější. A abychom výčet učinili přehlednějším, seřadili jsme vybrané prvky i časově. Nejprve se tak můžete podívat na podivnosti v současných vozech, poté (ve druhé kapitole) následuje přehled zajímavostí z historie.

Bentley Bentayga a palubní hodiny v ceně nového auta

Hodinky Breitling v Bentley Bentayga.

Bentley je automobilka, která cílí na velice movité klienty, čemuž odpovídá široká nabídka nejrůznějších příplatků a touha splnit zákazníkům prakticky jakékoli přání.

První prvek výbavy sice není až tak zvláštní sám o sobě, ohromí ale cenou. Jde o palubní hodiny, za které si Bentley účtuje 117 tisíc liber, což jsou v přepočtu asi čtyři miliony korun. Cenovku, blížící se základní ceně prvního SUV od Bentley, obhajuje nejen osm diamantů v ciferníku, ale také fakt, že hodinky vyrábí společnost Breitling.

Bentley Bentayga a rybářská sada

Bentley Bentayga Fly Fishing by Mulliner.

A britská automobilka myslí i na bohaté rybáře. Do Bentaygy totiž nabízí exkluzivní rybářskou sadu, o jejíž výrobu a instalaci se postará divize Mulliner, která má v Bentley na starost úpravy vozů podle speciálních požadavků klientů.

Pokud si paket objednáte, do zavazadlového prostoru přibudou například kůží čalouněné kufry, čtyři skládací pruty, dva podběráky či veškeré potřeby pro muškaření. Myslelo se na vše, takže je podlaha zavazadlového prostoru voděodolná. Cena byla stanovena na 80 liber liber, což je přibližně 2,6 milionu Kč.

Pokud vás rybaření nebere, ale jste rádi v přírodě, mohl by se vám líbit speciální piknikový set.

Bentley Bentayga, piknikový set.

Ten je navíc o poznání levnější, stojí "jen" asi 700 tisíc korun.

Fiat 500L uvaří kávu

Fiat 500L může být vybaven kávovarem.

Nedáte bez kávy ani ránu? Stačí si koupit Fiat 500L. Ten totiž nabízí v rámci příplatkové výbavy i sadu Coffee Experience obsahující kávovar, kelímky, držák na lžičky a nádobu s cukrem.

Na kávovaru spolupracoval Fiat se společností Lavazza, takže se stroj vejde přesně do odkládací přihrádky ve středovém panelu. Pokud máte chuť na kávu, stačí ji nasypat dovnitř, zalít 50 ml vody a kávovar se už o zbytek postará sám. Příprava kávy zabere přibližně dvě minuty času. Celé vás to vyjde na 250 eur, tedy přibližně 6700 Kč.

Peugeot 3008 můžete mít s koloběžkou

Peugeot 3008 a koloběžka e-Kick.

Peugeot společně s představením nové generace crossoveru 3008 ukázal také elektrickou koloběžku e-Kick, kterou nabídne v katalogu příslušenství.

Koloběžka váží 8,5 kg, dá se lehce složit a v kufru ji lze jednoduše dobít. Nosnost je až 100 kg a udávaný dojezd činí přibližně 10 kilometrů. Ovšem neznamená to, že by koloběžka jezdila sama. Odrážet se musíte, elektromotor integrovaný do zadního kola je zde pouze jako pomocník. A cena? Česká zatím není známa, ale s přihlédnutím k částkám v evropských cenících očkávajme sumu okolo 30 tisíc korun.

Mercedes-Benz třídy S vás zahřeje

Mercedes-Benz třídy S a jeho luxusní interiér.

U vlajkové lodi Mercedesu můžete v ceníku zaškrtávat nejen vyhřívané přední a zadní sedačky, ale také volant nebo loketní opěrky. A to jak ve dveřích, tak ve středovém panelu. Takže už nikdy nebudete mít studené lokty.

Podobně štědré je také BMW v řadě 7.

Opel Adam uklidňuje hvězdným nebem

Opel Adam a strop s hvězdným nebem.

Tenhle prcek jako by chtěl být Rolls-Roycem, jak jinak si vysvětlit fakt, že můžete mít v obou vozech „stejný" strop, který vypadá jako hvězdné nebe?

Strop totiž tvoří diody zabudované do čalounění. Narozdíl od Rolls-Royce za něj ale u Opelu nezaplatíte stovky tisíc, ale jen 2700 Kč.

Porsche 911 a kožené výdechy klimatizace

Porsche nabízí pro model 911 kožené výdechy klimatizace.

Když luxus, tak pořádný. Čalounění kůží je poměrně běžná věc, může být na sedadlech, na dveřích, na palubní desce… Jenže Porsche ho nabízí i na výdechy klimatizace. Kožený obal však mohou mít i zámky pásů a nebo třeba sluneční clony.

Mimochodem, podobné luxusní výstřelky nabízí také větší Panamera.

Range Rover jako luxusní lavička

Range Rover.

Možná to znáte: jedete dlouho autem, dojedete někam na parkoviště, kde si chcete dát pauzu, ale přemýšlíte, kam se posadit. Lavička není v dohledu a na zemi samozřejmě sedět nechcete.

V Land Roveru na to mysleli, a tak do příplatkové výbavy Range Roveru přidali speciální sedátka, která se po otevření kufru dají vyklopit z podlahy. Stojí sice necelých 8 tisíc eur (asi 216 tisíc Kč), ale za to dostanete židličky z ebenového dřeva a luxusní kůže.

Mini Cabriolet pozná blížící se déšť

Kabriolety jsou fajn. Tedy když svítí slunce a je hezky. Déšť naopak autům bez střechy nesluší. Mini proto pro svůj kabriolet nabízí praktický prvek výbavy. Umí totiž řidiče předem varovat, že se chystá déšť.

Řidič tak má dostatek času, aby zavřel střechu a nezmokl. Funkce funguje přes aplikaci „Rain Warner", která po zadání trasy do navigace upozorní na to, že po cestě lze očekávat déšť.

Tesly prý odolají biologickému útoku

Tesla Model X

Bojíte se z nějakého důvodu útoku biologickými zbraněmi? Pak si kupte elektromobil Tesla Model X nebo Model S. Obě auta můžete mít se speciálním kabinovým filtrem, který zachytí bakterie, alergeny, viry, ale i smog údajně až 550krát lépe než běžné filtry.