Jestliže si majitelé nechávají některé modely aut po mnoho let, svědčí to zřejmě o jejich kvalitách.

A žebříček, který sestavila společnost iSeeCars na základě pozorování celkem 15,7 milionů vozidel prodávaných prvním majitelem, je v mnoha ohledech poněkud překvapivý.

I v tomto případě platí, že průzkum se odehrál na půdě USA. Přesto je zajímavý a vypovídající, ukazuje totiž, jaké značky a typy aut si vlastníci rádi ponechávají.

Model Průměrná doba vlastnictví prvním majitelem
1. Toyota Land Cruiser 10,6
2. Porsche Boxster 9,9
3. Ford Expedition 9,0
4. Mercedes-Benz CLK 9,0
5. Ford Explorer 8,9
6. Toyota Sequoia 8,9
7. Chevrolet Corvette 8,8
8. Toyota Avalon 8,8
9. Toyota 4Runner 8,8
10. Audi TT 8,8

Tou méně překvapivou částí je nadvláda japonské Toyoty. Značka proslulá pro svou spolehlivost obsadila z desetimístného žebříčku rovnou čtyři posty, přičemž na vůbec prvním místě se umístil legendární Land Cruiser. Toho si první majitelé nechávají v průměru dokonce přes 10 let, tedy o 45 % déle, než je celkový průměr vlastnictví auta prvním majitelem (7,3 roku).

SUV nalezneme v žebříčku hned pětkrát. Podle Phonga Lyho z iSeeCars je častým důvodem pro ponechání SUV zejména narození malého dítěte. Na nové zkrátka v danou chvíli nejsou peníze a navíc si majitelé nechtějí nechat od ratolesti zdemolovat interiér nového vozu.

Čtěte také: Kterých aut se majitelé zbavují brzy? Vedou prémiové značky

O něco větším překvapením je přítomnost hned čtyř sportovních modelů. Svých sporťáků se majitelé drží zejména proto, že se jedná o nadčasová auta. Jejich design se tolik nemění, vozy vypadají i po letech stále dobře a proto stárnou pomaleji. Přesně z toho důvodu se umístilo Porsche Boxster hned na druhém místě celkově.

Ve výsledku jediným autem žebříčku, které není ani sporťák, ani SUV, je sedan Toyota Avalon, určený pro americký trh. Zejména v předchozích generacích si jej kupují především starší a usedlejší majitelé, kteří již nechtějí auta střídat.