Svíčky jsou nedílnou součástí spalovacích motorů, slouží k zapálení směsi v komoře válce. Německá firma Micro Wave Ignition AG (MWI) ale přišla s novou technologií, která by je mohla brzy nahradit. K zapálení chce místo svíček použít zdroj mikrovlnného záření, což by podle ní mělo přinést velkou úsporu paliva a emisí.

Společnost tvrdí, že díky její technologii by mohla klesnout spotřeba u spalovacích motorů až o 30 procent. Ještě víc by se snížily emise, oproti současným motorům až o 80 procent. Výhodu mikrovln je, že palivo pomůžou spálit při mnohem nižší teplotě.

MWI je zatím ve fázi vývoje. Firem, které hovořily o převratných technologiích a pak vyšuměly do ztracena, bylo v minulosti dost. Tady je ale hlavním investorem Wendelin Wiedeking, který byl v letech 1993 až 2009 šéfem automobilky Porsche. Spolu s dalšími lidmi, kteří se do projektu rozhodli nalít peníze, drží 20 procent společnosti.

Možnost rychlého rozšíření slibuje i fakt, že by mělo jít nahradit klasické svíčky „mikrovlnkou“ už u většiny existujících motorů. Není tedy nutné vyvíjet nové spalovací jednotky.

Pokud by vše fungovalo tak jak firma tvrdí, měla by její technologie zřejmě dopad i na zpomalení odchodu klasických spalovacích motorů z automobilového průmyslu. Automobilkám by se totiž dařilo dosáhnout na mnohem lepší výsledky při měření spotřeby a emisí.