Výsledek programu s názvem Ground X-Vehicle Technologies (GXV-T) sice asi nepřinese revoluci do světa civilních automobilů, ale ve světě armádních složek možná novinku čeká úspěch.

Takzvaná „rekonfigurovatelná kola“ totiž vozidlům nabízí jak možnost rychlého pohybu a manévrovatelnosti po pevném i nezpevněném povrchu, tak právě výhody pásových vozidel pro průjezd opravdu těžkým terénem.

Samotné jednotky na každé nápravě tak mohou mít tvar klasického kola, ale také se dokážou velmi rychle přeměnit do trojúhelníkového tvaru, který je pro jízdu v těžkém terénu mnohem ideálnější díky mnohem větší styčné ploše pásů.

Změna z kolového režimu na pásový probíhá během dvou vteřin, přičemž na každé nápravě může tato změna proběhnout samostatně a navíc plně za jízdy.   

„Rekonfigurovatelná kola“ nedávno DARPA představila společně s dalšími technologiemi, které mají vozidlům v armádním sektoru vylepšit proniknutelnost různými druhy terénů a zvýšit ochranu posádce či samotné technice.

Mezi dalšími novinkami je tak například odpružení s extrémním zdvihem a nezávislými nápravami nebo zcela pancéřovaná kabina, u které klasická neprůstřelná okna nahrazují kamery zobrazující okolí na virtuální okna (obrazovky) uvnitř. Přehled nejnovější techniky společnosti DARPA si můžete prohlédnout níže na videu.