Nedávno jsme na stránkách Automixu psali o nejrychlejší sekačce na světě, kterou vyrobila Honda. Nyní je čas na další rekord, jen se od zahradní techniky přesuneme k zemědělské. Britský výrobce těžkých strojů J.C. Bamford, který je známější pod zkratkou JCB, postavil rychlostní speciál na základě svého nejprodávanějšího modelu Fastrac.

Traktor osedlal jezdec Guy Martin, který je známý ze šílených závodů Isle of Man TT. Na letišti v Elvingtonu nedaleko britského Yorku pak s traktorem zajel nový světový rekord. Podle měření stroj pod jeho rukama uháněl rychlostí 103,6 mil za hodinu, tedy přibližně 165,8 km/h.

Honda Mean Mower M2
Video: Sekačka na trávu se řítila rychlostí 242 km/h. A překonala rekord

Fastrac byl speciálně upravený pro rychlostní rekord. Změnami prošel podvozek, traktor dostal aerodynamický kit včetně obřích bodáků na předních kolech. Pod kapotu přišel naftový šestiválec DieselMax s obřím objemem 5,7 litru, který produkuje výkon 1000 koní a točivý moment 2440 Nm.

„Byl to skvělý den,“ pochvaloval si po jízdě Martin. „Traktor byl pevný jako kámen, byla to hračka,“ dodal jezdec před diváky, když pózoval fotografům. Vy se můžete podívat na přiložené video. Takhle vypadá traktor, když uhání rychlostí přes 160 km/h:

Zdroj: Youtube