Podle zpravodajského portálu CNBC se minimálně pět amerických států rozhodlo zastavit daňovou podporu elektromobilů a naopak majitele elektrických aut zdanit. Mezi tyto státy spadá mimo jiné i Kalifornie. Ta přitom vždy platila za "ekologicky" smýšlející a "zelený" stát v rámci USA.

Novopečení majitelé elektromobilů tedy musí nově zaplatit roční poplatek za provozování elektromobilu, který se pohybuje ezi 100 a 200 dolary (v přepočtu asi 2300 až 4600 korun).

Možná se teď divíte, proč mají majitelé elektrických aut platit paušální poplatek, ale důvod je vcelku prostý. Jedná se vlastně jen o náhradu daně, která je pro spalovací auta již obsažena v ceně paliva. Jelikož elektromobily žádné palivo z benzínek nespotřebovávají, tuto daň neplatí a nepřispívají tak na opravy silnic a další věci s dopravou spojené. Právě roční poplatek je způsob, jak od řidičů elektromobilů peníze na silnice vybrat.

Ukončení finančních zvýhodnění pro elektromobily je vůbec v poslední době častým tématem. Třeba v Dánsku byl program s dotacemi na elektromobily ukončen nedávno a prodeje elektrických aut spadly o 60 %. Mnoho výrobců v USA se potom blíží hranici počtu vozidel, na které je poskytována velká daňová úleva v hodnotě 7 500 dolarů (172 500 korun). Jakmile výrobce překročí hranici 200 000 vozů, tato úleva zaniká a to samozřejmě zamává trhem elektromobilů.