Již potřetí získal model Octavia cenu za vynikající produktový design  Red Dot. Předtím se tak stalo v letech 2006 a 2017. Prestižním oceněním se tak mohla pyšnit druhá novodobá generace tohoto vozu a faceliftované provedení Octavie III. Škoda má tak na svém kontě již 14 ocenění ve své historii během 65 ročníků této soutěže.

Kromě Octavie stejnou cenu získaly rovněž škodovácké modely Scala, Karoq, Kodiaq, Superb II a III, Fabie II i III, Rapid i Rapid Spaceback,  Yeti i Roomster. Od roku 2013 nikdy představitelé automobilky Škoda na slavnostním vyhlašování nechyběli.

Slavnostní udělování cen Red Dot Award 2020 za produktový design letos proběhne 22. června v rámci Red Dot Gala v německém Essenu.

Místo na Krétě jsme první kilometry s novou Octavií ujeli na Berounsku, Rokycansku a Plzeňsku
První český test nové Octavie: Všestranně skvělá, avšak kanály ráda nemá...

Red Dot Award je jednou z nejznámějších designérských soutěží na světě. Ceny Red Dot Awards se udělují ve třech kategoriích – Produktový design, Komunikační design a Designová koncepce. Panel porotců je složený ze 40 nezávislých zkušených návrhářů, lektorů designu a odborných novinářů z celého světa. Mezi kritéria hodnocená porotou patří inovativnost, formální kvalita, funkčnost a ekologické aspekty. V roce 2020 se do soutěže přihlásilo přes 6500 projektů z 60 zemí celého světa.

Mezi další automobily, které se porotcům letos zamlouvaly, patří rovněž crossover KIA XCeed.  Ziskem titulu v kategorii Produktový design se XCeed stal již čtvrtým modelem z rodiny Ceed, kterému bylo ocenění Red Dot uděleno. KIA je v této soutěži ještě úspěšnější jež Škoda. Od prvního vítězství v roce 2009 nasbírala již 25 titulů Red Dot. 

Ceny mají všechny verze modelu Ceed

První svezení s vozem KIA XCeed na francouzském pobřeží
Rodina Ceed má čtvrtého člena: XCeed není levný, ale nadchne i při jízdě

 „Kia tradičně usiluje o průběžné zlepšování kvality a stále úchvatnější a zajímavější zákaznické zkušenosti,“ uvedl Karim Habib, šéf návrhářského centra Kia. „Crossover XCeed zhmotňuje novou vizi značky Kia, " dodal. Design vozu určeného výhradně pro evropské zákazníky ztvárnilo evropské návrhářské studio Kia v německém Frankfurtu. Na evropské trhy vstoupil v polovině roku 2019 a doposud se pro něj rozhodlo přes 20 tisíc zákazníků, z toho 317 prodaných vozů připadá na Českou republiku za období uplynulých šesti měsíců.

Tradičně dobře hodnocené v soutěži Red dot award bývají vozy japonské značky Mazda. Letos ocenění dostaly Nová Mazda CX-30 a Mazda MX-30. Kompaktní SUV a první zcela elektrické auto značky, Mazda MX-30, se tak zařadily na stále se zvětšující seznam vozů Mazda, které byly za design Kodo oceněny.  Jedná se už o osmé a deváté ocenění Red Dot, které získaly vozy Mazda. V roce 2019 to byla Mazda3, 2017 Mazda MX-5 RF. Mazda MX-5 soft top, CX-3 a Mazda2 byly oceněny v roce 2015, předchozí generace vozu Mazda3 v roce 2014 a Mazda6 v roce 2013.

Elektromobil Mazda MX-30
Elektrická Mazda MX-30 zklamala dojezdem. Je to kvůli ekologii, tvrdí značka

Juiči Macuda, šéfdesignér nové Mazdy MX-30 vysvětluje, jak v Japonsku postupovali při  skládání nového elektromobilu. „Nový přístup Mazdy, maximální zaměření na člověka, na řidiče, znamenal určitý posun i pro design exteriéru. Ten je nekompromisně jednoduchý, masivní, ale přesto některými prvky fantasticky odlehčený. Podívejte se třeba jen na unikátní otevírání dveří. To zase skvěle navazuje na moderní interiér, který nenásilně a elegantně využívá
obnovitelné materiály, jako je například korek,” říká Macuda.