Noční můry ekologických aktivistů: Vybrali jsme nejžíznivější auta na trhu

Jsou to SUV nebo sportovní vozy a navíc mají jedno společné - silné benzinové motory. Ať už jde o královské dvanáctiválce, nebo přeplňované osmiválce, s těmito auty se vyplatí začít sbírat body na vaší oblíbené benzince.

17.11.2018 Jan Markovič
Mercedes-AMG G 63 - 13,1 l l/100 km
Zdroj: Mercedes-Benz

Vybrali jsme dvě desítky aut dostupných na českém trhu, které se rozhodně za nízkými provozními náklady nehoní. Není divu, jde povětšinou o vozy luxusních značek. Nejžíznivější jsou auta od Lamborghini, Bentley, Land Roveru nebo třeba Jeepu. Najde se ale i výjimka, to když Ford na českém trhu prodává otevřený Mustang s osmiválcem, u kterého je „žravost“ tak nějak přirozenou součástí amerického image.

Sluší se připomenout, že u většiny aut šla spotřeba ještě vzhůru kvůli přechodu na novou emisní normu Euro 6c, která už vyžaduje, aby vozy podstoupily moderní měřící cyklus WLTP. Kdybychom žebříček sestavovali v létě, byly by hodnoty u těchto vozů o litr až dva nižší.

Nejnáročnější jsou samozřejmě vysokoobjemové dvanáctiválce, zejména ty upravené pro provoz v supersportovním autě. Proto se na první příčce umístilo Lamborghini Aventador SVJ s průměrnou konzumací paliva 19,6 litru benzinu na 100 km. Připomínáme, že jde o laboratorní hodnotu, která bude v reálném světě ještě vyšší.

Aventador je ale extrém, řada aut si vystačí třeba „jen“ s 13 až 15 litry benzinu na 100 km. Z výběru dvaceti aut se ale žádné nedostane s konzumací paliva pod 11 litrů. Přehled nejžravějších modelů na českém trhu najdete ve fotogalerii.

17.11.2018 Jan Markovič
DRŽTE S NÁMI TEMPO PŘIHLASTE SE ×