Kopřivnická Tatra vás zřejmě napadne jako hlavní český výrobce, který se mimo civilní nákladní vozy soustředí rovněž na produkci vozidel armádní specifikace. Mimo tatrovku však na našem území probíhá výroba či montáž více než desítky dalších lehkých i těžkých vojenských strojů rozdílných značek a typů - od malých tereňáků po osmikolové nosiče houfnic.

Podívali jsme se tedy na několik českých společností, které produkují vozidla vlastní konstrukce nebo třeba u nás pouze montují a upravují vozy jiných značek pod licencemi zahraničních výrobců. Některé vozy nakonec používá přímo armáda České republiky a některé jsou zase exportovány do dalších zemí. Více fotek najdete rovněž v galerii.

Tatra Trucks

U kopřivnické značky začneme. Nejenže na základě svých nákladních terénních vozů pro civilní využití staví i velmi schopné armádní modely Tactic a Force, divize Tatra Defence Vehicle pro armádní služby a servis se také zabývá konstrukcí licencovaných obrněných vozidel TITUS francouzského výrobce Nexter Systems s využitím tatrováckého podvozku.

Obě firmy, tedy Tatra Trucks a Tatra Defence Vehicle, kromě toho občas spolupracují se zahraničními společnostmi na vývoji armádních vozidel, nedávno například vzniklo vozidlo Husar, které se bude vyrábět v Polsku. 

Tatra Tactic: Model Tactic je tedy vlastně přejmenovaný civilní typ T810, který má pod kapotou motor Renault o výkonu 240 koní (177 kW) a točivém momentu 920 Nm. Specifikace je podle představ striktně vojenská. Kabina může být pancéřovaná s odolnější podlahou a střechou s přípravou na instalaci kulometu. Standardní transportér má v nákladovém prostoru lavici pro 16 vojáků a zadní vyklápěcí plošinu.

Tatra Tactic.Zdroj: Tatra Trucks

Tatra Force: Až desetikolové speciály vycházející z rozsáhle inovované řady T815 mohou být rovněž pancéřované a jsou z výroby upravené pro možnost přepravení letounem C-130 Herkules. Kabinu lze vybavit přetlakovým filtračním systémem proti útoku chemickými zbraněmi, střešním průlezem a také upevněním pro palné zbraně.

Tatra Force.Zdroj: Tatra Trucks

TITUS 6x6: Již mimo základní modelovou řadu armádních vozů Tatra vzniká i obrněné vozidlo TITUS francouzské společnosti Nexter Systems. Tatrovácký podvozek nabízí pohon kol 6x6, přičemž manévrovatelná je přední i zadní náprava. Maximální rychlost až 27 tun těžkého kolosu je 110 km/h a pohání jej motor o výkonu kolem 500 koní (367 kW) spojený s automatickou šestistupňovou převodovkou. Během let 2020 a 2024 by těchto vozidel měla mít česká armáda k dispozici již celkem 62.

TITUS 6x6 (Tatra Defence Vehicle).Zdroj: Tatra Defence Vehicle