Konkurenční boj je neúprosný ve všech oblastech obchodu, automobily nevyjímaje. Proto je zákonem stanovená dvouletá záruka mnohdy prodlužována výrobcem ve snaze nalákat více zákazníků. Ne vždy ale delší záruka znamená pro majitele nových automobilů výhru.

Velmi často se jedná především o marketingový tah a případní zájemci musí být velmi obezřetní ohledně toho, co vlastně prodloužená záruka obnáší. Záruka se totiž nikdy nevztahuje na všechno a v tomto případě je více než vhodně pečlivě číst i ta nejmenší písmenka ve smlouvě.

Prvním výrobcem, který odstartoval vlnu delších záruk, byl na českém trhu Opel, který následovala KIA se svou 7etou zárukou. Dnes už je nadstandardní záruka běžnou záležitostí u většiny výrobců, přičemž mnohdy bývá zdarma, jindy na příplatek. Pravidla jsou pořád stejná – doba vlastnictví a nájezd. Druhý jmenovaný faktor je třeba hlídat obzvláště, protože i když se záruka přesouvá na dalšího potenciálního majitele, v případě stočených kilometrů, prodloužená záruka obvykle padá.

NEVZTAHUJE SE VŠE

Prodloužená záruka se automaticky nevztahuje na všechny komponenty, pouze na ty hlavní, jako je motor, převodovka, brzdy nebo díly podvozku. Na spotřební věci typu pneumatik, akumulátoru či zapalovacích svíček se pochopitelně nevztahuje. To samé platí o dodatečně montovaných výbavových prvcích, jako jsou autorádio, navigace nebo bezpečnostní alarm.

Zkrátka má mnoho omezení a nejrůznějších výjimek. Důkazem tohoto tvrzení je například záruka na lak, která je u většiny výrobců 3 roky, pouze Dacia nabízí pouze dva, Kia kontruje pětiletou zárukou. Jenže už málokterý majitel si zjistí, že někteří výrobci mají ve smlouvách nejrůznější omezení. Tak například záruka Mitsubishi se nevztahuje na „společenské nepokoje nebo vyšší moc“.

AUTORIZOVANÝ SERVIS BÝVÁ PODMÍNKOU

Se zárukou delší než dva roky přicházejí další úskalí, a to například v podobě volby servisu. Zatímco u dvouleté je volba na vás, za předpokladu, že budete dodržovat servisní intervaly, v případě prodloužené záruky si výrobce určuje pravidla sám. To znamená, že musíte jezdit do autorizovaného servisu, jinak záruka padá. A autorizovaný dealer je často dražší, než šikovný garážník. Autorizovaní prodejci si tak majitele vozů s prodlouženými zárukami doslova zaháčkují. Samozřejmě stále existuje volba, ale je to něco za něco…

V případě prodloužených záruk je běžnou praxí, že pravidla určuje obchodník. A byli bychom naivní, kdybychom byť na chvilku předpokládali, že jim jde o naše blaho. Veškeré podmínky, lhůty a nároky budou v jeho prospěch, s tím je potřeba se smířit. To znamená, že jestliže zákonem stanovená dvouletá záruka mluví o garanční opravě, která musí být provedena do 30 dnů, s prodlouženou zárukou může být klidně delší. Je proto třeba si dát velký pozor, co jaká smlouva zaručuje a například dobu opravy si pohlídat a případě nechat do smlouvy dodatečně zanést.

STANDARDNÍ DVOULETÁ ZÁRUKA

Dvouletou záruční dobu dnes nabízejí BMW, Citroen, Ford, Mercedes-Benz, Opel, Seat, Škoda a Volkswagen. Vždy je však možnost si připlatit za prodloužení. Konkrétně u mladoboleslavské automobilky vyjde rozšíření záruky o další tři roky (případně do nájezdu 100 000 kilometrů) na dva tisíce.  Škodovka záruku nepodmiňuje výlučným servisováním v autorizovaných provozovnách.

BMW nabízí v závislosti na modelu prodlouženou záruku až na 6 let/200 tisíc km, během toho je vyžadováno jezdit do autorizovaného servisu. Tuto záruku si lze dokoupit jen k vozům se servisním balíčkem Service Inclusive (5 let/100 tisíc km), který je v ceně vozu.

Citroën má u osobních automobilů běžné podmínky, rozšířenou záruku podmiňuje návštěvami autorizovaného servisu již od koupě vozu. Zákazník ji může prodloužit až na 5 let/150 tisíc km, přičemž ji lze dokoupit do 24 měsíců od koupě vozu a do najetí 40 tisíc km.

Ford má standardně dva roky, ale například Ranger má už roky tři. Ford na vozidla vyrobená od prosince 2017 a přitom objednaná zákazníkem po 1. prosinci 2017 poskytuje prodlouženou záruku Ford Protect a to na 5 let/120 tisíc km pro osobní vozidla vč. modelů Connect a Courier. Prodloužení záruky na 6 nebo 7 let je nezbytné zakoupit do 12 měsíců od uvedení vozidla do provozu.

Zdroj: Ford

Mercedes-Benz má standardně záruku 2 roky na celý vůz. Jako jediný nabízí 30 let garanci na prorezavění karoserie, ovšem zevnitř ven. U plug-in hybridních modelů je garance prodloužena na 6 let nebo 100 tisíc km. Za příplatek nabízí balíček Service Advance, díky němuž získáte rok nebo dva k zákonné záruce navíc.

Opel ke standardním dvěma letům nabízí balíček FlexCare, který se liší podle modelu a ročního nájezdu, a to hned ve třech úrovních. Výhodou je, že si zákazník může zvolit nejen dobu (3-5 let), ale také roční nájezd 10 – 40 tisíc km.

Volkswagen láká rozšířenou garancí také na lak a neprorezavění karoserie. Hybridy a elektromobily mají záruku na akumulátory po dobu 8 let/160 tisíc km. Záruku lze prodloužit na 3 roky až 5 let a cena se liší podle modelu. Rozsah se shoduje se základní celkovou zárukou a není bezpodmínečně vyžadováno jezdění na pravidelné kontroly do autorizovaného servisu.