Perun, Premier, JAC, Eska nebo třeba Satan. I pod těmito značkami se v první polovině dvacátého století prodávaly motocykly, které vyráběly firmy působící na území tehdejšího Československa. Výroba motocyklů na našem území má právě stodvacetiletou historii.

Velký počet dnes již prakticky neznámých jednostopých strojů si může návštěvník prohlédnout například ve třech muzeích Zdeňka Bálka. Dvě jsou na Šumavě - v Kašperských Horách a v Želené Rudě, to třetí pak v Bečově nad Teplou.

"Dnes si myslím, že mám ve své sbírce vše podstatné, i když nevylučuji, že se zas a znovu pro něco ještě nadchnu," říká s úsměvem muž, který první ze svých muzeí (v Kašperských Horách) založil již před 25 lety. V současnosti má ve své sbírce zhruba dvě stovky motocyklů (mezi nimi jsou kromě těch československých i unikátní zahraniční stroje), dále pak ještě na osmdesát historických jízdních kol a deset automobilových veteránů.

O motocyklech Böhmerwald-Čechie už toho bylo napsáno hodně

Sbírat historická vozidla prý začal kvůli své touze s nimi závodit, kvůli čemuž je nejdříve i různě upravoval, později ale začal oceňovat spíše jejich původní krásu a unikátní technická řešení. "Od samého počátku byla většina motocyklů, které u nás vznikaly, na vynikající úrovni," říká s hrdostí.  Navíc je podle něho pozoruhodné, že i ti nejmenší výrobci si troufali na konstrukci kompletního stroje, tedy včetně motoru.

Někdy podle něho byla výroba motocyklů i takovým východiskem z nouze. "Mám jediný dochovaný exemplář značky JAC, což byla zkratka jména Jaroslav Cvach, který měl v Horažďovicích za první republiky továrnu na textilní stroje. V roce 1930, v době krize, se pustil do konstrukce v té době nejlevnějšího stroje v kubatuře 500," říká. Motocykl poháněl dvoudobý motor  s třístupňovou převodovkou a hřídelem pohánějícím zadní kolo.

Kromě třímístného motocyklu Čechie-Höhmerland si pak návštěvníci muzea v Kašperských Horách můžou prohlédnout třeba ještě malý motocykl chebské firmy Eska nebo Wagner. To byl další horažďovický podnik, který stejně rychle jako vznikl, tak zase zanikl. "Nicméně pozoruhodné je, že i když neměl její majitel dost peněz na rozběhnutí sériové výroby, vymyslel a smontoval ve dvacátých letech více než deset různých typů jednostopých strojů. Od těch s pomocnými motorky namontovanými na kolo, přes dvěstěpadesátku, až po pětistovku," říká Zdeněk Bálek.

V muzeu v Železné Rudě má pak další rarity. Například motorka Görner, která vznikla v Klatovech. Samozřejmě si tu také můžete prohlédnout i výrobky známějších tuzemských firem, jako jsou třeba Praga, ČZ, Ogar či Jawa. Všechna tři zmíněná muzea jsou nyní v letní sezóně pro návštěvníky otevřená každý den.