Písmeno E v názvu přitom odkazuje na elektřinu, samotné jméno Element zase na to, že elektropohon prý bude v budoucnu elementárním zdrojem mobility.

Učňovský vůz vychází ze Škody Citigo, ta však přišla o řadu prvků. Vzniklá dvoumístná plážová bugina totuž nemá střechu ani boční dveře. Pod kapotou pracuje elektromotor o výkonu 82 koní (60 kW). „Elektromobilita není jen přechodný trend – je to budoucnost. Proto jsme se rozhodli postavit auto s elektrickým pohonem," vysvětluje Daniel Launa, jeden z učňů, volbu letošního týmu.

Učni na otevřeném plážovém vozítku pracovali celých 1500 hodin, celkem se jich zapojilo 22 ve věku 17 a 18 let. Projekt začal už loni na podzim prvními výkresy, v lednu letošního roku se rozběhly i manuální práce - třeba se svářečkou a s nůžkami na plech. Střecha musela pryč, boky vozu jsou kompletně přepracovány, zavazadlový prostor byl uzavřen víkem. Nejsložitější byla výroba individuálních dílů karoserie.

Učni Středního odborného učiliště strojírenského Škoda Auto v Mladé Boleslavi, které letos slaví 90 let své existence, navrhují a vyrábějí vlastní vůz každý rok od roku 2014. Poprvé šlo o dvoumístnou otevřenou verzi modelu Citigo, v roce 2015 vznikl pick-up na bázi Fabie a loni to bylo kupé vycházející z Rapidu Spaceback. Fotografie najdete v příloze.

Výslednou Škodu Element pak učni symbolicky věnovali svému kolegovi Petru Stanislavovi, který v roce 2015 patřil k týmu a podílel se na stavbě pick-upu. V červenci minulého roku měl nehodu na motocyklu a od té doby je odkázán na invalidní vozík. I přesto chce své nástavbové studium dokončit.

Mimochodem, v sedmdesátých letech Škoda opravdu zvažovala výrobu vlastní buginy. Nakonec to nedopadlo, přesto ale vzniklo několik prototypů Buggy 736.