Znáte americká super auta značky Vector? Pokud patříte mezi automobilové nadšence, pak možná ano. Běžní lidé ale o nich nikdy neslyšeli, na rozdíl od Ferrari nebo Lamborghini. Vector měl být přesně odpovědí na tyto stroje v osmdesátých a devadesátých letech. Moc se mu ale nedařilo a od každého modelu vzniklo jen pár kusů. Jedním z nich byl Vector M12, který vyrobili ve 14 provedeních.

Auto ale přesto mělo něco společného s italskými stroji snů. Byl to motor. Vector M12 pohání dvanáctiválec Lamborghini, protože v době jeho vzniku měl s touto italskou značkou stejného majitele – indonéskou společnost Megatech, která poté Lamborghini prodala automobilce Audi a Vector v podstatě nasměrovala k jasnému zániku.

Díky tomu jsou ale Vectory dnes extrémně vzácné a narazit na něj na ulici je snad ještě těžší než si ho pořídit. Teď je ale jeden na prodej. Vector M12 dlouhou dobu stál v garáži v Las Vegas. Má najeto jen 4100 mil, takže by měl být jako nový. Jenže se na něm podepsal zub času a zas taková krása to není. Navíc je hlášen únik paliva, ale to by mělo jít lehce spravit.

Vector M12

Ať už to je ale jak chce, Vector M12 patří mezi nejvzácnější vozy devadesátých let. Jeho hodnotu ale boří fakt, že jde o světově neznámou značku, která Ferrari, Lamborghini nebo Bugatti nesahá ani po výfuky. I proto je částka, za kterou se bude toto super auto dražit, až směšně nízká. Síň Nellis Auction stanovila cenu na 50 tisíc dolarů, tedy asi 1 139 000 korun. To je jako za Superb s dobrou výbavou!