Škoda Motorsport na setkání v Praze vyhodnotila sezónu 2019. V mistrovství světa FIA World Rally Championship získala všechny tři tituly v kategorii WRC 2 Pro.

Podle představitelů automobilky byl letošní rok nejúspěšnější sezónou ve 118leté závodní historii tradiční české značky. Kalle Rovanperä a Jonne Halttunen (FIN/FIN) vyhráli tituly mistrů svět v kategorii WRC 2 Pro pro jezdce a spolujezdce a současně pomohli získat titul mistra světa v kategorii výrobců v sezóně 2019 pro tým Škoda Motorsport. Tato posádka ale po dvou úspěšných letech opouští český tovární tým. Škoda má také světový titul WRC 2 v kategorii zákaznických týmů a získala pohár pro Mistry Evropy v kategorii seniorů a juniorů.

Současně s finskou posádkou ovšem minimálně pro příští rok končí účinkování továrního týmu v seriálu Mistrovství světa FIA. "V příští sezóně budeme mít jednoho továrního jezdce. Tím je Jan Kopecký a bude usilovat o získání dalšího titulu Mistra České republiky," uvedl šéf tým Michal Hrabánek.

Podle něho se oddělelní Motorsportu ještě více než dosud soustředí na podporu zákaznických týmů. Těm totiž už Škoda od roku 2015 prodala 320 Fabií R5. "Takové číslo nikdo nečekal a objednávky stále chodí," uvedl. Podle něho je čekací doba na tento vůz kolem 4-5 měsíců a měsíčně jich zvládnou vyrobit 6-8.

Tyto Fabie R5 jsou také velmi úspěšně. Například během letoška získaly posádky, které na nich startují, 23 prvenství v národních šampionátech.

Přestože se Škoda stahuje z mistrovství světa, automobilka z Mladé Boleslavi bude oddělení motorsportu podporovat dále. Počítá se tedy i s vývojem nového speciálu na základě budoucí generace vozu Fabia.