Poslední dny se téměř všechna automobilová média věnovala atmosféricky plněnému 6,5litrovému V12, jehož výkon 756 kW (1000 koní) bude roztáčet kola hypersportovního Astonu Martin Valkyrie. V stínu výkonových hodnot a také faktu, že po 100 tisících kilometrech potřebuje kompletní generální opravu, nějak zanikla informace, že tento mohutný vidlicový dvanáctiválec od společnosti Cosworth původně vzniknul jako tříválec!

Věřte tomu, nebo ne, je to pravda. Cosworth chtěl na v podstatě čtvrtinovém motoru zjistit, zda je vůbec reálné, aby z atmosféricky plněného motoru vytáhl 1000 koní a současně splňoval všechny současné emisní normy.

Tříválcový motor má objem 1,6 litru a i přes 186 kW plní veškeré normy. Důvodem bylo to, že postavit motor V12 je vždy náročnější, než menší pohonnou jednotku. Bruce Wood ze společnosti Cosworth uvedl, že pokud by zvolili cestu s V12 hned zpočátku, vývoj by trval víc než rok. A to se nikomu nechtělo. S menším motorem dobu zkrátili na nějakých 5 měsíců.

Je dost možné, že tříválcová 16 najde uplatnění u některého z velkosériových výrobců, ostatně takový Ford Fiesta ST by byla ideálním kandidátem.

V galerii se můžete na 12válcový skvost do Cosworth podívat.