Určitě jste už viděli fotky vysoce očekávaných nových aut, zabalených v divných černobílých fóliích, ze kterých vám švidrají oči. Nebo dokonce v neforemných a podivně tvarovaných černých opláštěních.

Automobilky se tak pochopitelně snaží utajit design svých nových vozů. Jenže současně musí novinky důkladně otestovat, často na veřejných místech. Proto tedy auta oblékají do různých druhů maskování. To můžeme rozdělit do třech stádií:

Nejprve je možné spatřit takzvanou „mulu", kdy výrobce používá například karoserii či podvozek současného vozu, aby na něm otestoval novou techniku. Tyto kreace někdy vážně berou dech.

Čtěte také: Lada Niva byla ušetřena před sešrotováním, aby se z ní stala tahle podivnost

Následně lze vidět těžce maskované vozy, které jsou oblečeny do většinou černých hávů a podivně tvarovaných plastů. Ani kousek nového vozu nesmí být vidět, jelikož se často jedná o nedokončené prototypy s mnoha nedostatky.

Konečnou fází jsou vozy maskované pouze psychedelickou fólií či zbytky plastových dílů, jež mají kamuflovat nejdůležitější linie a prvky nové karoserie.

Nezřídka však automobilky kombinují vše uvedené… A i díky tomu je to někdy hodně zajímavý pohled. Přesvědčte se sami, ty nejzajímavější kreace jsme dali dohromady. Další fotografie pak najdete v galerii.

Seat Ibiza jako Hyundai i20

Maskovaný prototyp Seatu Ibiza 2017.Zdroj: motor1.com

Zřejmě nejrafinovanější způsob, jak utajit vzhled nového modelu – zamaskujete ho vzhledem zcela jiného vozu od konkurenční automobilky. Právě se díváte na prototyp nové generace Seatu Ibiza, který by měl dorazit letos v létě.

Čtěte také: Seat testuje novou Ibizu. Prototypy maskuje jako Hyundai

Seat Leon jako Opel Astra

Maskovaný prototyp Seatu Leon 2012.Zdroj: worldcarfans.com

Stejný způsob, stejná automobilka. Tentokrát jde ale o model Leon (aktuální generace z roku 2012), který vypadá jako Opel Astra. Když se kolem vás mihne, možná si na první pohled ani nevšimnete, že je tu něco špatně.

Rolls-Royce s křídlem

Testovací mula pro SUV Rolls-Royce Cullinan.Zdroj: Rolls-Royce

Názorný příklad takzvané muly. Rolls-Royce musí u svého prvního SUV (i když mu tak neříká) začínat od píky, a tak nové podvozkové komponenty při prvních testech nacpal do modelu Phantom. Vulgární křídlo zajišťuje stabilitu při testování ve vysokých rychlostech.

Nedávno se tradičnní britský výrobce luxusních aut pochlubil pokročením do další fáze a ukázal snímky prototypu v klasické černobílé fólii.

Čtěte také: Rolls-Royce ukázal svoje první SUV. Prototypy teď čeká náročné testování

Subaru BRZ uvnitř zbytků z Imprezy

Testovací mula Subaru BRZ/Toyoty GT86Zdroj: motorauthority.com

Zepředu vidíte masku Imprezy, z boku pak jakousi plechovou harmoniku a zezadu nemáte vůbec ponětí. Společný projekt sportovního kupé od Toyoty (GT86) a Subaru začínal uvnitř silně modifikované Imprezy. Do karoserie se muselo pořádně říznout a zkrátit ji pro rozvor nadcházejícího sporťáku.

Škoda Kodiaq jako natažený Yeti

Testovací mula Škody Kodiaq.Zdroj: autoevolution.com

Tohle byla v roce 2015 mula Škody Kodiaq. Kdyby se o novém velkém SUV už v tu dobu nemluvilo, člověk by možná i trochu delší Yeti na silnici normálně přehlédl. No, i když…

Čtěte také: První kilometry se Škodou Kodiaq: Medvěd z Kvasin nadchne komfortem a prostorem