Vánoční čas je v televizi plný nejrůznějších zábavních programů. Jaká škoda, že jsme je všichni viděli asi 72krát. Šance, že televizní kreativci přijdou s něčím neobvyklým, třeba s kloudným automobilovým snímkem, je asi tak vysoká, že Vánoce budou zase na sněhu. Takže opět uvidíme zase Babovřesky, případně jiný klenot tuzemské filmové tvorby…

Přitom existuje tolik zajímavých filmů a dokumentů s filmovou tématikou, že se člověk chtě nechtě musí ptát, proč je v zatím v televizi nedávají.

Naštěstí televize dnes hraje spíše druhé housle a televizní program si v době volna většinou utváříme sami podle naší libosti. Proto jsme pro vás vybrali pětici nejlepších filmů a dokumentu o autech. A věřte, tohle rozhodně nejsou ohrané filmy typu Taxi, taxi, Kurýr či 60 sekund, které všichni známe stejně dobře, jako Tři oříšky pro popelku.

5. Chrisitne (1978)

Pokud máte rádi Stephena Kinga, nejspíš tento snímek znáte, případně jste četli jeho předlohu. Námětem nejde o nic převratného, vraždící automobil, který má naprosto destruktivní vliv na svého majitele. Na tomto filmu je však naprosto výjimečné to, že přestože jde spíše od tzv. „bečko“, je filmařsky natočen přímo mistrovsky.

Film pojednává o nádherném Plymouthu Fury (mimochodem slovo fury v Angličtině znamená zuřivost), který už na montážní lince v roce 1957 v Detroitu zabije prvního člověka za to, že odklepl popel z doutníku na jeho sedadlo. Po jednadvaceti letech ho koupí jako polorozpadlý vrak mladý zakomplexovaný student Arnie, na jehož psychické rozpoložení se automobil zvaný Christine okamžitě naladí, a změní se postupně ve vraždící monstrum. Automobil má schopnost regenerace a nevadí mu žádné poškození. V okamžiku kdy se rozsvítí rádio a ozve se rokenrolová muzika z padesátých let, je zle.

Nezničitelný Plymouth Fury

4. V zajetí rychlosti (2005)

Okřídlené klišé „jdi za svým snem“ je naprosto nádherně zpodobněno v americko-novozélandském koprodukčním biografickém filmu o jednom člověku, který se sice neměl dožít druhých narozenin, ale i přes všechny zdravotní potíže si šel tvrdošíjně za svým - navzdory tomu, že byl všem jen pro smích. Ale znáte to, kdo se směje naposled, ten se směje nejlépe.

Anthony Hopkins je tak skvělým hercem, že mluvit o životní roli by byla urážka všech dalších, které za svůj dlouhý profesní život ztvárnil. Každopádně postava Burta Munroa, Novozélanďana, který strávil 40 let života zdokonalováním svého motocyklu Indian Scout z roku 1920, patří mezi ty nejvýraznější. I přes nepřízeň okolností se mu v roce 1967 podařilo zajet rychlostní rekord, který dodnes nikdo nepřekonal.

3. Adrenalin: The BMW Touring Car Story (2014)

Bez ohledu na to, zda fandíte Mercedesu, Audi, Porsche, Ferrari, prostě jakékoliv značce, tohle dílo je absolutní nutnost už jen proto, jakým způsobem je natočeno. Německá preciznost z dokumentárního snímku Adrenalin doslova stříká, ale hej, tohle je přece film o německé značce. Dokument zachycuje vzrušující historii značky BMW v závodech cestovních vozů, které už v 60. letech doslova dominovaly na závodních okruzích po celém světě. Ve filmu se objevují a promlouvají současní i bývalí závodníci značky BMW, stejně jako vývojáři, novináři a hlavně geniální konstruktér Paul Rosche, který letos odešel do motorového nebe. Nikde jinde neuvidíte, jak tento velikán vzpomíná na doby, kdy Hans-Joachim Stuck na soustředění lil do čaje Dieterovi Questerovi projímadlo, nebo neuslyšíte Marka Surera vzpomínat, jak neuvěřitelně ostré byly závody DTM „zlaté“ éry.

2. Drive (2011)

Film Drive s Ryanem Goslingem v roli nemluvného, obezřetného, ale čestného a hodného člověka, který se přes den živí jako filmový kaskadér a po nocích si přivydělává jako nájemný řidič zločineckých gangů, je fantastická jízda, a to nejen automobilová. Striktní pravidla, nesmlouvavé jednání a tak trochu rozpolcený život je jediné, co „řidič“ má. Ale říká se, že kam čert nemůže, tam nastrčí ženskou, takže i našemu hrdinovi život na ruby převrátí náhodné setkání se sousedkou Irene. Tenhle film je opravdu podařený jak kamerově, tak i střihově, a navíc je k němu také strhující soundtrack. Nebudeme se divit, když po jeho zhlédnutí budete chtít vyrazit na projížďku.

Ryan Gosling

1. Senna (2010)

Dokument Senna je bez debat mistrovským kouskem mezi sportovními dokumentárními filmy, jenž dokáže upoutat i člověka problematiky zcela neznalého. A to proto, že tady vůbec nejde o monoposty F1, jejich burácející motory a ten komerční shon okolo. Tady jde především o člověka, který byl zrozen pro vítězství, a který těžce nesl jakoukoliv křivdu, jichž za svou kariéru musel snést opravdu hodně. A to především ze strany francouzských činitelů FIA. Nikdy nepublikované záběry rodiny Ayrtona Senny, jeho zákulisní boj proti nekalé hře některých jezdců a jejich týmů, myšlenkové pochody, to jsou jen střípky z fascinujícho dokumentu o závodním jezdci a člověku, co se rozhodl postavit proti systému a použít rozum nad penězi.

Jednoznačně se podívejte na 160 minutovou verzi, v té zkrácené přijdete o spousty detailů, bez nichž budete mozaiku skládat jen velmi těžko.