Jeep Renegade, Honda HR-V, ale také Mazda CV-5, HOnda HR-V nebo Subaru Forester. Všechny tyto, a ještě řadu dalších rodinných SUV, srovnávali v USA během nových nárazových testů. Ty vyvinul pojišťovací institu pro bezpečnost silničního provozu IIHS.

Do našeho přehledu formou fotogalerie jsme zařadili pouze modely, které jsou oficiálně dostupné také na evropském trhu s novými osobními vozy.

Výsledky nejsou moc povzbuzující. Výborného výsledku z dvaceti zkoušených dosáhl pouze jeden jediný automobil - Mazda CX-5. Dalších devět vozidel, mezi kterými je sedm modelů dostupných také u nás, obdrželo přijatelné bodové ohodnocení.

Historie airbagů v autech je stará už mnoho desítek let
Mercedes-Benz vybavuje své vozy airbagy již desítky let. Letos přidal nový typ

Ovšem osm sportovně-užitkových vozů, z čehož je pět prodávaných v Evropě, už mělo podprůměrný výsledek a další dva už vyloženě propadly.

"Tyto výsledky samozřejmě nejsou skvělé, ale jsou v souladu s tím, co jsme očekávali, když jsme přijali tento přísnější test," říká  výzkumná inženýrka IIHS Becky Mueller. Je tak zjevné, že na závěry institutu budou muset výrobci vozidel reagovat a jejich konstrukci upravit. Právě boční náraz totiž v současné době nejčastěji vede k usmrcení cestujících uvnitř.

Naráží těžší vozík, a navíc rychleji..

Nový test spočívá v tom, že do boku zkoušeného modelu naráží vozík s vyšší hmotností než dříve. Zatímco dříve činila jeho hmotnost necelelých 1500 kilogramů, nyní narostla o celých 400. Navíc se zvýšila nárazová rychlost z původních padesáti kilometrů v hodině na šedesát.

Jak vybrat dětskou autosedačku? Vsaďte na zkušenosti jiných rodičů

Důvod je logický - jednak se hmotnost současně prodávaných automobilů oproti roku 2003, kdy se tento test začal praktikovat, výrazně navýšila a jednak ke střetům dochází ve vyšších rychlostech.

Výsledky některých vozů je třeba ovšem brát s jistou rezervou. Společně s auty, které jou úplnými novinkami na trhu, se zkouškám podrobily také automobily, které již dosluhují a zanedlouho budou nahrazeny novými generacemi. To se týká třeba Hondy HR-V nebo modelu Kia Sportage.