Zajímavý experiment se objevil na YouTube kanálu Engineering Explained. Stejně jako v mnoha dalších videích z kanálu, i tady se setkáme s profesionálním, místy dokonce až vědeckým přístupem Jasona Fenskeho.

Ten vzal čtyřtaktní vzduchem chlazený motor, který byste pravděpodobně nalezli například v sekačce, a vyzkoušel, jak mu svědčí chod bez oleje.

Nejprve se však tento konkrétní - a zcela nový - motor proběhl patnáct minut naprázdno se sice levnou, ale adekvátní olejovou náplní. Po celou dobu byl přitom snímán termokamerou a probíhalo neustálé měření v pěti bodech motoru. Měřila se dvě místa na klikové skříni, jedno přímo na válci mezi chladicími žebry, jedno na výfukovém koleni u výstupu z hlavy a jedno na ventilovém víku.

Čtěte také: Víte, jak správně zahřát motor? A je to lepší na volnoběh, nebo za jízdy?

Poté, co byl test dokončen a hodnoty zaznamenány, byl z motoru vypuštěn olej a nechal se 24 hodin dokonale vychladnout. Druhý den byl nastartován opět, za přesně stejných podmínek, ovšem už bez olejové náplně.

Výsledky jsou značně překvapivé. Agregát běžel celých 15 minut bez náznaku problému a dokonce i teploty se držely na přesně stejných hodnotách, jako při pokusu s olejem. Po 15 minutách byl tedy motor vypnut a nezdálo se, že by mu cokoliv bylo.

Ale jen na první pohled. Ačkoliv obyčejný motor ze sekačky zcela očividně přežije hodně, rozhodně se nedá říci, že by se na něm běh bez oleje nepodepsal.

Přečtěte si: Český test letních pneumatik: Jaké "obutí" zvolit? A kterým gumám se vyhnout?

Rozebrání totiž odhalilo velkou spoustu špon (kovové úlomky), které se nacházely v nevypuštěných zbytcích oleje. Běh motoru bez oleje stihl dost významně vydřít lágry klikové hřídele, klikovou hřídel samotnou, dále výbrus a mnoho dalších komponent. Je možné, že delší dobu běhu bez oleje by už motor nepřežil.

A ačkoliv by po opětovném nalití oleje ve stavu po provedném experimentu nějakou dobu fungoval, pravděpodobně by ztrácel výkon. Fakticky lze říci, že je po smrti.