Americká společnost Braun Ambulances, která se zabývá výrobou sanitek a ambulantních vozidel, chtěla veřejnosti demonstrovat, jak moc odolné její vozy doopravdy jsou. Provedla tedy klasický crash test, který znázornil, jak taková sanitka dopadne, když se sama stane obětí nehody.

Nemluvíme přitom o žádném ťukanci, ale o hrozivě vypadající nehodě zahrnující náraz pick-upu Ford F-150 přímo do nástavby sanitky, kde se nachází zdravotníci a pacient na lůžku. Samozřejmě ve formě figurín.

Zatímco Ford jedoucí rychlostí přibližně 65 km/h odešel z nárazu se zdevastovaným předkem, konstrukce nástavby sanitky vykazovala pouze lehké poškození a většinu energie pohltil bok nápravy.

Uvnitř přitom k žádnému neštěstí také nedošlo. V případě, že by celá posádka zdravotníků seděla připoutaná na svých místech a pacient byl zabezpečen na lůžku, zřejmě by se doopravdy nikomu nic nestalo.

Americké sanitky jsou tedy velice odolné a pacienta chrání před dalším neštěstím velice dobře. S podobně dobrými výsledky dopadla konstrukce sanitek Braun Ambulances i během testu převrácení sanitky přes střechu. Viz video níže.

V rámci srovnání by nás samozřejmě zajímaly stejně otestované i evropské sanitky, ve formě dnes používaných Mercedesů-Benz Sprinter nebo Volkswagenů Transporter. Bohužel záběry takových crash testů jsme nenašli, pouze pár čelních nárazů. Ale i ty jsou zajímavé.