Že je Amerika zemí neomezených možností jsme ve vztahu k automobilů zmiňovali již několikrát. Ovšem tohle je asi zatím největší „úlet“, který jsme zaznamenali. Bill Berg, spořádaný občan městečka Telluride v Coloradu, si jednoho dne řekl, že jeho Smart ForTwo z roku 2008 je tak nějak pomalý a náležitě ho vylepšil – tryskový motorem!

Ne, tohle není vtip. Smart ForTwo s tryskovým pohonem skutečně existuje. Aby majitel proudový motor do auta vůbec dostal, musel vyhodit sedačku spolujezdce, takže malé městské vozítko je nyní jednomístné. Vlastně se dá říct, že vnitřek vozu je sedadlo řidiče, volant a proudový motor GE T58.

Možná vás napadlo, že s takovým autem se nedá jezdit. No, právě že dá, protože když pomineme brutální spotřebu cca 60 litrů paliva každých pět minut, majitel nechal ve voze původní motor, a když chce, jede na tříválcový spalovací motor, stejně jako ostatní běžné modely ForTwo. V tomto režimu pak může řidič proudový motor používat jako ochranu před všemi, kteří nerespektují bezpečnou vzdálenost.

Tryskový Smart ForTwo

Motor pochází z helikoptéry Huey a malý Smart dokáže s přehledem roztáhnout na rychlost přes 270 km/h. Ovšem majitel tvrdí, že jeho tryskový Smart je schopen pokořit i hranici 350 km/h. Tu prý zatím prolomit nezkoušel.

Bill Berg na projektu spolupracoval se společností Rocketbilly Racing, která má na svědomí školní autobus s motorem ze stíhacího letounu F-4 Phantom…

Holt jak se říká: „Jiný kraj, jiný mrav.“

V přiloženém videu se na proudový Smart můžete podívat v akci.