Některá auta v crash testech Euro NCAP opravdu pohořela. Dvě si neodnesla žádnou hvězdu, jedno jen půlku hvězdy. Ke každému vozu je k dispozici video z testování, které stojí za zhlédnutí. Zejména když dotčený model máte ve své garáži. Nezapomeňte si prohlédnout také velkou galerii, kde jsou snímky z testů novějších vozů do roku 2009. Předtím už snímky nebyly dostupné v odpovídající kvalitě.

Fiat Panda - 0 hvězd (2018)
Fiat je smutným rekordmanem v počtu nenasbíraných hvězdiček. Letos si jeho Panda neodnesla ani jedinou. Za ochranu dospělých dostala jen 45 procent, dětí 16 procent. Na kolena ji ale srazila nedostatečná výbava asistenčními systémy.

Jeep Wrangler - 1 hvězda (2018)
Člověk by si pořídil „ten hranatý Jeep“ i proto, aby se na silnici cítil bezpečně. To je ale omyl v případě nové generace modelu Wrangler, která selhala v letošních crash testech. Odnesla si pouhou jednu hvězdičku. Naštěstí je na tom ve všech měřených případech přece jen lépe než Panda. Ale jen o píď – ochrana dospělých 50 procent.

Fiat Punto - 0 hvězd (2017)
Panda nebyl jediný případ propadáku v Euro NCAP. V roce 2017 si žádnou hvězdičku neodnesl také zastaralý model Punto, který Fiat tvrdošijně prodává už roky. Důvodem byly opět asistenční systémy. Punto nemá vůbec nic a tak dostalo i nula procent.

Ford Mustang - 2 hvězdy (2017)
U Mustangu záleží hlavně na zvuku lahůdkového osmiválce a jízdních vlastnostech. Ford moc nehleděl na elektroniku a tak jeho legendární sporťák v Evropě pohořel. Dostal jen 16 procent a odnesl si dvě hvězdy. Nutno podotknout, že ještě tentýž rok se hrdý vůz dostavil k opravě. Výsledek? Tři hvězdy.

Lancia Ypsilon - 2 hvězdy (2015)
Luxusní mini auto do města se už prodává jen na domácím, tedy italském trhu. Dvě hvězdy si odneslo za špatnou ochranu dospělých a slabou výbavu elektronikou. Děti jsou ale prý v pořádku – 79 procent.

Renault Trafic - 2 hvězdy (2012)
Málokdy vidíme ve velkých crash testech i dodávku. Trafic v „lidské“ úpravě podstoupil zkoušku poprvé v roce 2012. Výsledek? Dvě hvězdy. Vůz se pak vrátil v novém vydání na opravu v roce 2015 a odnesl si o jednu hvězdičku navíc.