Nové Audi RS4 Avant má být schopno ze svého dvakrát přeplňovaného šestiválce o objemu 2,9 litru předvést rovných 450 koní (331 kW) a 600 Nm točivého momentu. Ostrý rodinný kombík je tak zase o něco výkonnější než jeho předchozí generace.

Jak bylo ale nyní zjištěno magazínem CarWow při měření na válcové brzdě, udávaný výkon je výrobcem docela podhodnocen. A to i přesto, že automobilky povětšinou uvádí výkon na výstupní hřídeli svých motorů, ne přímo na kolech. Během přenosu síly převodovým ústrojím se pochopitelně nějaký ten „koník“ poztrácí.

Nezávislé testování výkonu i přímo na kolech Audi RS4 Avant však ukázalo pěkných 460 koní (343 kW) a 650 Nm točivého momentu. Výsledek tak potvrzuje přístup k uvádění výkonnostních hodnot, který již dříve potvrdil šéf technického vývoje Audi Stephan Reil. Značka tak raději vždy podhodnocuje schopnosti svých aut, aby poté v reálném světě vypadaly lepší.

Jednoduše řečeno se takto automobilka vyhýbá špatné reklamě, protože její auta budou v motoristickém tisku i v rukou majitelů vždy schopnější, než udává sám výrobce.

Podobně testováno bylo nedávno i nové BMW M5, které ze svého dvakrát přeplňovaného osmiválce o objemu 4,4 litru dle výrobce oficiálně produkuje 600 koní (447 kW) a 748 Nm točivého momentu. Zkouška na brzdě ovšem ukázala na kolech výkon 625 koní (466 kW) a 824 Nm. Viz článek výše.

Na měření Audi RS4 Avant se koukněte níže.