Výsledkem úpravy Američana Adama Whittakera přitom není nablýskaná a excelentně fungující stavba, ale nedokonale vypadající a ne vždy startující Subaru Impreza 2.5 RS, které přišlo o všechny důležité prvky, které jej zprvu dělaly pravým Subaru.

Důvod projektu? Hlavně zábava a provokace komunity nadšenců do japonských aut. Vám ostatně nepřijde jako sranda utratit v přepočtu asi 3,2 milionu korun za skoro nekončící pronásledování vyššího výkonu? Whittaker v průběhu deseti let úpravování zničil tři ploché motory, jeden dokonce z modelu WRX STI, a nakonec své Subaru musel upravit tak rozsáhle, že by jej snad proklínali i původní inženýři z automobilky.

To vše kvůli honbě za výkonem u hranice 400 koní (294 kW). Nakonec se mladý Američan rozhodl, že motory Subaru nejsou k jeho ladění ideální a pod kapotu Imprezy nahodil legendární přeplňovaný šestiválec 2JZ-GTE z Toyoty Supra. Motoru ke všemu musel ustoupit i pohon všech kol, takže tato Impreza je pouze zadokolka.

Vlastně celá příď s uložením motoru musela být rozsáhle upravena k uložení většího šestiválce a jeho převodovky. Té stála v cestě i přepážka mezi motorovým prostorem a kabinou. Na estetiku celé zástavby se však moc nehledělo.

Nyní už má tato „splácaná“ Impreza výkon 655 koní (482 kW), nicméně využití této síly je limitováno problémy s trakcí. Obrovská turbodíra laděného motoru způsobuje, že jízda s vozem není vůbec jednoduchá, přičemž standardně široké pneumatiky náběh síly vůbec nezvládají a protáčejí se v jednom kuse. Což je na druhou stranu skvělé pro jejich efektní pálení.

Udržovat motor v ideálních otáčkách také není možné, jelikož budíky nefungují zrovna přesně. Při pokusu o náhlou akceleraci, doprovázenou okamžitým protočením kol, se pak z palubní desky vysype kaplička dodatečných budíku z palubky na řidiče.

Těžko říct, jestli je v tomto stádiu Whittakerova Impreza jeho vysněným autem. Každopádně se ale jedná o klasický projekt, který zřejmě nikdy nebude na sto procent dokončen. Auto se před nedávnem snažil úpravce nabídnout k prodeji právě za částku v přepočtu 3,2 milionu korun. Neúspěšně. Pro srovnání, za tyto peníze v USA seženete třeba Chevrolet Corvette ZR1, Porsche 911 GTS, McLaren 570S nebo Mercedes-AMG GT.

Záběry auta v akci můžete vidět na videu komediálního YouTube kanálu RegularCars, který auto komentuje svým svérázným humorem.

Zdroj: Youtube