Musíme ovšem mluvit o sedminásobném mistrovi MotoGP Valentinovi Rossim. Na jeho um při ovládání motocyklu totiž nemá ani samotný Motobot, tedy robot, kterého vyvíjí Yamaha k jízdě na motorce.

Japonská značka pracuje na projektu Motobota už třetím rokem. Na rozdíl od autonomních systémů v automobilech zde ale máme humanoida, který dokáže samostatně ovládat nijak speciálně upravený motocykl pro běžného člověka. Yamaha tvrdí, že poznatky z výzkumu jí prý umožní lépe vytvořit přímá data o vztahu a kooperaci člověka se strojem.  

Nejnovější výzvou pro humanoida motorkáře byl nedávný závod na čas právě proti Rossimu na okruhu Thunderhill Raceway Park v Kalifornii. A jak už je zřejmé z nadpisu článku, italský mistr v konečném čase "nadělil" robotovi přes 30 sekund. Rossi zajel 3,2kilometrový okruh za 85,740 vteřiny, Motobot za 117,504 vteřiny.

Karbonový robot plný hi-tech elektroniky a senzorů tak stále nemá na mnoha lety vypilované schopnosti jednoho z nejlepších motocyklových závodníků světa. A to i přesto, že je Motobot o mnoho lehčí než člověk a poměr výkonu a hmotnosti byl u použité Yamahy R1 v jeho prospěch.

Největší slabinou Motobota je totiž prozatím neschopnost pohybovat se tělem na motorce a pracovat s rozložením hmotnosti, jako to dělají profesionální piloti.

Právě způsob, jakým závodníci naklánějí motorky do zatáček, opírají se slidery o zem, jezdí v zákrytu kastle, přenášejí zatížení na přední kolo při brzdění a na zadní při akceleraci, je pro rychlou jízdu na limitu nejdůležitější.

A tento um prozatím nedokáže Motobot replikovat, ačkoliv třeba na druhou stranu ovládá plyn, brzdu, spojku a další prvky svým počítačovým mozkem pro co nejlepší efektivnost na trati. Uvidíme tedy, kam se Yamaha v nadcházejících letech se svým projektem dostane. Pro tuto chvíli se ale profi jezdci nemusí bát, že by jim práci ukradla armáda robotů.