Statek, který pan Příhoda před desítkami let v zuboženém stavu koupil a vlastními silami zrekonstruoval, je již tři roky veřejnosti nepřístupný a v podstatě do něho nesmí vstupovat ani on sám. Logo značky obsahující siluetu pražských Hradčan je teď na štítu budovy zakryto černou plachtou a na vstupní bráně se nachází nápis: Z technických důvodů zavřeno.

Za celou nešťastnou situací je majetkový spor pana Příhody s jeho snachou. "Je to velmi nešťastná situace s lituji, že jsem nejednal jinak," vzpomíná vlastník sbírky. Vyhověl totiž přání své dnes již zesnulé manželky, aby takzvaně udělali ve věcech pořádek. Proto sepsal závěť, v níž odkázal objekt muzea synovi a sbírku dceři. Prý ho ani ve snu nenapadlo, co se pak stane. Bohužel po manželce podlehl nemoci i syn. Krátce poté snacha přišla za panem Příhodou s požadavkem, aby si od ní statek odkoupil. "Na to jsem samozřejmě nepřistoupil, vždyť jsem to tam všechno dával vlastními rukama do kupy," říká. Bohužel ho prý před psaním závěti nenapadlo, aby si například vyčlenil právo objekt ve Zbuzanech doživotně užívat.

Spor se vyhrotil do takových extrémů, že pan Příhoda vůbec nesměl do muzea vstoupit. Redaktor Deníku, který se byl osobně letos na jaře v muzeu podívat, na vlastní oči viděl rozbité vitríny, po zemi rozházenou dokumentaci a další předměty. Je to důsledek činnosti zlodějů, kteří tu během té doby několikrát byli a stihli ukradnout například motocykly, které Praga rovněž vyráběla, i další věci. Ve výstavních prostorách pokrývá vystavené automobily prach a pavučiny, na podlaze je listí, které sem škvírou pode dveřmi nafoukal vítr. Léta bez údržby samozřejmě neprospěla ani budově samotné.

Když v té době chtěl pan Příhoda do muzea vstoupit, aby například zorganizoval zapůjčení historického vozu pro natáčení historického filmu, což se děje nezřídka, musel si obstarat soudní příkaz.

A v budovách kolem něho exponáty dokumentující celou historii značky Praga

Nakonec přišla poslední rána: Soud nařídil, že do konce letošního srpna musí pan Příhoda svoji sbírku z areálu ve Zbuzanech vystěhovat. To se dosud nestalo. Není totiž kam. Sbírka je ve zbuzanském statku i nadále, přestože ten mezitím změnil majitele. Tím se stal slovenský spolek Reflexia. "Opravdu nevím, co bude dále, bojím se, že každým dnem přijde již defitivní příkaz k vystěhování," svěřil se. O tomto víkendu má s jeho představiteli proběhnout první jednání.

PRIMÁTORKA SE OSOBNĚ ANGAŽOVALA

Přitom ještě na jaře loňského roku vše vypadalo velmi nadějně. Tehdy Praga slavila výrocí 110 let od svého založení. Developer, který zajišťuje přestavbu bývalého výrobního areálu Pragovky ve Vysočanech přislíbil, že v jedné hale, konkrétně té s číslem 20, bude moci být vybudováno nové muzeum Praga. Podle pana Příhody se nic nerealizovalo, především kvůli liknavému přístupu radnice Prahy 9.

Letos na jaře už majitel sbírky začal být značně nervózní, a tak se objednal na audienci u paní primátorky Krnáčové, která tehdy na oslavě byla a přislíbila mi svoji pomoc. Zpočátku se zdálo, že je konečně vše na dobré cestě. Když se ukázalo, že v majetku hlavního města není v současné době vhodný objekt, kde by bylo na ploše alespoň 10 000 m2 uskladnit kompletní sbírku a vybudovat novou expozici, schválila rada města záměr koupit budovu ve Zbuzanech. Pak se to ale zadrhlo.

Podle pana Příhody bylo na vině amatérské jednání příslušných úředníků magistrátu, kteří nedokázali celou věc dotáhnout do konce. Magistrát se ovšem brání, že za podmínek, které si vlastník sbírky stanovil, to nebylo možné. "Vlastník sbírky vozidel pan Emil Příhoda požadoval, aby hlavní město vynaložilo na koupit budovy muzea prostředky minimálně ve výši 40 milionů korun. Dle jeho představy měla Praha kupit budovu, ve které se sbírka nachází, a nechat vše ostatní na něm. Město ale pochopitelně nemůže bez dalšího vynaložit významné finanční prostředky na koupi nemovitosti pro benefit jedné soukromé osoby," uvedl pro Deník tiskový mluvčí pražského Magistrátu Vít Hofman. Přesto by podle něho představitelé Prahy byli rádi, pokud by muzeum vozidel Praga v hlavním městě zůstalo.

Další zajímavé vozy jsou nyní k vidění v Muzeu Karosářství ve Vysokém Mýtě

Zda se tak skutečně stane, není ovšem vůbec jisté.

"Do této doby jsem abslovoval již skoro 40 návštěv na různých místech republiky, odkud přišly nabídky na umístění mé sbírky, vypočítává. Bohužel se zatím nic konkrétního nepodařilo dojednat. Buď byly objekty zanedbané nebo příliš malé, nebo byly podmínky umístění pro pana Příhody nepřijatelné. Naposledy například zkrachovalo jednání s obcí Újezd u Brna, kde je po armádě nevyužívaný rozsáhlý areál s hangáry a budovami. Je v docela dobrém stavu a velikost také nevyhovuje. "Rozhodli jsme se, že provozování takového muzea je nad naše možnosti. Nabídka panu Příhodovi byla víceméně osobní aktivita minulého pana starosty," sdělila nově zvolená starostka obce Marie Kozáková. Současní, ani minulí představitelé obce, však panu Příhodovi toto své rozhodnutí nesdělili.

A tak hledá dál a doufá v malý zázrak…