Technologie používané v dnešních automobilech jsou zase o kus dále, než byly například v roce 2004. Americká společnost Bose tehdy uvedla svůj převratný podvozek, který nevyužíval konvenční techniku odpružení, ale místo toho standardní tlumiče a pružiny či vzduchové a hydraulické měchy nahradily lineární elektromagnetické motory pracující na základě složitých algoritmů.

Ačkoliv byly výsledky systému odpružení naprosto úžasné, velkým negativem byla výrobní cena podvozku a jeho konečná hmotnost. Díky tomu o technologie neměly v roce 2004 zájem ani ty nejluxusnější automobilky. Dopodrobna jsme se vzniku a osudu podvozku Bose věnovali už dříve (viz článek níže).

Přestože Bose svůj nápad poté částečně využil u systému odpružení sedaček v kamionech, na použití v sériových autech jsme si museli nechat zajít chuť.  

Teď ale o technologii projevila zájem nová americká firma Clearmotion, která zakoupila práva na ovládací software podvozku Bose. A právě kombinací tohoto softwaru a nejnovější techniky na poli adaptivních tlumičů a vzduchového odpružení prý dokáže vytvořit podobně schopný podvozek jako dříve Bose, ale samozřejmě s mnohem nižšími náklady na výrobu.

Clearmotion už dokonce vypustil krátké video, na němž BMW řady 5 vybavené tímto systémem předvádí své schopnosti při jízdě přes nerovnosti a během zatáčení. Nutno podotknout, že jízda vozu vypadá stejně působivě jako tehdy na videu od Bose v roce 2004.

O „staronovou“ technologii prý už projevilo zájem celkem pět velkých automobilek. O koho se ale jedná, zatím nebylo z pochopitelných důvodů zveřejněno. Znovuzrození magického podvozku Bose tak vypadá velice nadějně a uvedení do produkce Clearmotion plánuje už na příští rok.

Nová upoutávka společnosti Clearmotion:

Stará upoutávka na podvozek Bose z roku 2004: