Společnost Tatra Trucks představila za velkého zájmu hostů a novinářů na polygonu automobilky rekonstruovaný vůz Tatra 815 6x6VE „Ostrý II", a to za přítomnosti jeho původní posádky z roku 1986.

Vůz prošel náročnou několikaměsíční renovací, přičemž cílem restaurátorských a rekonstrukčních prací bylo zachránit co možná nejvíce originálních dílů vozu, respektive jeho původního provedení, což se díky důslednosti a precizní práci odborníků podařilo.

„Chtěli jsme renovaci dakarského speciálu dokončit co nejdříve, aby bylo důstojným příspěvkem k letošním oslavám 120 let výroby automobilů v naší automobilce. Renovační práce trvaly 270 dní a to, co jsme si předsevzali, se nám povedlo. Vše jsme museli navíc skloubit s tím, co nás živí, tedy s normální výrobou a vývojovými programy," prozradil technický ředitel společnosti Tatra Trucks Radomír Smolka.

Vůz dostal autentickou podobu

Historický vůz se v autentické podobě, v jaké absolvoval svůj premiérový závod v roce 1986, dnes předvedl za jízdy na tatrováckém polygonu před zraky hostů i novinářů. Do kabiny usedli členové původní posádky Zdeněk Kahánek, Miroslav Gumulec a Josef Kalina. Průběh rekonstrukce i příběh nalezení vozu přiblížil před jeho předvedením technický ředitel automobilky Radomír Smolka.

Tatra T 815 6x6 VE „Ostrý-II" z roku 1986 byla minulý rok nalezena ve Francii v majetku pana Jeana Philippa, vlastníka a provozovatele cestovní agentury New Gate Travel. Třicet let byla původní soutěžní tatra využívána k podnikání ve státech severní a západní Afriky.

V těžkých písečných a bahnitých terénech najezdila obrovské množství kilometrů, přičemž ani jednou za tu dobu nenechala svého majitele a provozovatele „na holičkách". Originalitu vozu a jeho vynikající technický stav včetně zachování všech původních agregátů a jejich technických periferií potvrdil loni do Francie vyslaný tým oborníků.

V září 2016 proběhla na tatrováckém polygonu slavnostní výměna soutěžního speciálu T 815 6x6 VE „Ostrý-II" za čtyřnápravový vůz Tatra Phoenix Euro 6 představující po technické stránce a v efektivitě provozu to nejlepší z civilní produkce, co automobilka v současné době svým zákazníkům nabízí.

Tatra chystá další muzeum

Klíče od obou vozů si navzájem předali osobně Jean Philippe s technickým ředitelem automobilky Radomírem Smolkou.

Společnost Tatra Trucks klade důraz nejen na současnou produkci a budoucnost, ale věnují značné úsilí i prostředky na podporu tradic automobilky a záchranu historických exemplářů vozidel, která vyjela z jejích bran.

„Důkazem, že tradice a historie jsou pro naši firmu velmi důležité, je připravovaný projekt dalšího muzea vozů Tatra v Kopřivnici. Stávající tatrovácké muzeum je kapacitně naplněno a unikáty jako je právě dnes představený dakarský speciál není kde vystavit. V nové expozici budou především nákladní vozy získané v posledních letech díky investicím akcionářů Tatry," prohlásil generální ředitel automobilky Radek Strouhal.