Ne všechna vozidla lidé kupují pro transport celé rodiny a rostoucí čísla registrací z uplynulého roku jsou toho důkazem. Stále větší oblibě se těší mimo populárních SUV a podobných kříženců také automobily nejmenších kategorií.

Minivozy volí stále častěji nejen začínající motoristé, ale i mladé páry či senioři, pro něž větší roli než vnější vzhled či vnitřní prostor hraje nízká spotřeba paliva. A pokud možno přijatelná pořizovací cena.

Čtěte také: Brabus Ultimate 125 je vytuněný Smart za absurdní cenu. Stojí jako Porsche

Jejich největší předností jsou především kompaktní rozměry karoserie, díky nimž se s nimi dá zaparkovat takřka kdekoliv, bez pomoci nejmodernějších asistenčních systémů, bez potřeby výraznějších rezerv.

Kromě toho se obvykle otočí doslova na pětníku, řidiči nabízejí dobrý přehled o okolním dění, díky malé pohonné jednotce v útrobách je pro ně zákonné pojištění levnější, což platí ekvivalentně také pro jejich provozní náklady.

Nepřehlédněte: Čemu pomáhá tlačítko na parkovací brzdě? A je nutné ho stisknout při zatahování?

Rozhodli jsme se tedy seřadit deset nejmenších modelů českého trhu do žebříčku podle délky karoserie, abychom zájemcům o některého z „městoborců" demonstrovali, se kterým novým vozem budou mít ve stále ucpanějších městech nejlehčí život.

Překvapením hned na úvod je obsazení poslední, tedy desáté příčky, jelikož v jejím případě se o vůz z kategorie mini nejedná. Od vítěze žebříčku ho přitom nedělí ani celý metr…

10. Suzuki Jimny

Délka karoserie: 3675 mm
Typ karoserie: 3dveřová
Cena od: 396 900 Kč

Suzuki Jimny.Zdroj: Suzuki

Čtyřmístný interiér drobného off-roadu sice není vyzdoben prvotřídními materiály, ale na druhou stranu se bez ohledu na velikost půdorysu jedná o jeden z nejschopnějších terénních vozů současné automobilové produkce. Přitom s ním život na běžných silnicích není nikterak nepříjemný.

Se čtveřicí pasažérů na palubě však zbývá za zadními sedadly pouhých 113 litrů pro zavazadla, zatímco s dvojicí a po sklopení zadních opěradl pobere až 814 litrů. Jimny s připojovatelným pohonem druhé nápravy je zkrátka vozidlem pro dobrodružnější povahy – kromě kompaktních vnějších rozměrů nabízí také velké nájezdové úhly (přední 34˚ a 46˚ zadní) či světlou výšku 190 milimetrů.

9. Hyundai i10

Délka karoserie: 3665 mm
Typ karoserie: 5dveřová
Cena od: 199 990 Kč

Hyundai i10.Zdroj: Hyundai

Nejmenší zástupce korejské značky Hyundai sází kromě zajímavého poměru pořizovací ceny a užitné hodnoty zejména na slušný vnitřní prostor pro pět cestujících. Kromě těch i10 zhltne až 252 litrů zavazadel.

Vybaven vždy pětidveřovou karoserií, pětiletou zárukou bez omezení kilometrů a pětistupňovou manuální převodovkou je tento městský vůz poháněn zážehovým atmosférickým litrovým tříválcem s výkonem 66 koní, který i10 rozjede z klidu na stokilometrovou rychlost za 14,7 sekundy. Maximální rychlosti pak automobil dosahuje při 156 km/h.

V nabídce je mimo jiné také varianta téhož motoru spalující LPG, která si žádá příplatek 30 tisíc korun.

8. Fiat Panda

Délka karoserie: 3653 mm
Typ karoserie: 5dveřová
Cena od: 217 900 Kč

Fiat Panda.Zdroj: Fiat

Nehasnoucí legenda italské automobilové stáje kromě městské obratnosti nabízí místo pro život 4 až 5 dospělým osobám, které je navíc korunované posuvnou zadní lavicí, dále relativně úsporné maloobjemové motory, ale také příjemně komfortní podvozek.

Panda, která umí v mnohém nahradit o poznání větší automobily vyšších tříd, nezapře členství ve skupince nejmenší kategorie pouze zavazadelníkem. Ten má objem 225 litrů, nabízí však současně i nízkou nákladovou hranu a variabilitu.

Kromě základního motoru, jenž disponuje čtyřmi válci a objemem 1,2 litru, je v nabídce i přeplňovaný dvouválec s rapidně vyšším točivým momentem a také 1,3litrový turbodiesel, který je dostupný i s pohonem všech kol. Ten se však vyznačuje logicky podstatně vyšší pořizovací cenou.

7. Suzuki Celerio

Délka karoserie: 3600 mm
Typ karoserie: 5dveřová
Cena od: 238 900 Kč

Suzuki Celerio.Zdroj: Suzuki

Pětimístný hatchback Celerio možná není zrovna ztělesněním krásy, na druhou stranu potěší zajímavým vnitřním prostorem umocněným 254litrovým zavazadelníkem, který po sklopení zadní lavice naroste až na 1053 litrů. Cena 238 900 Kč přitom zahrnuje vše, co umí daný model vůbec nabídnout – včetně metalického laku. Připlatit tak lze jen za prodloužení záruky.

Pod přední kapotou se nachází litrový tříválec na benzin s výkonem 68 koní, který lehké Celerio z klidu na stokilometrovou rychlost rozjede za 13,5 sekundy, přičemž maximální rychlost dosahuje hodnoty 155 km/h.

6.-5. Kia Picanto

Délka karoserie: 3595 mm
Typ karoserie: 5dveřová
Cena od: 214 980 Kč

Kia Picanto.Zdroj: Kia

Picanto je oblíbené pro příznivý poměr pořizovací ceny a základní výbavy nebo měkce naladěný podvozek. Pětimístná kabina druhé generace tohoto minivozu je doprovázena v základní konfiguraci zavazadelníkem s objemem 200 litrů.

Motorovým základem je litrový tříválec o výkonu 66 koní, stejný najdeme u Hyundaie i10. Na silnější čtyřválcový agregát 1.25 CVVT (o výkonu 85 koní), který může být s předními koly spřažen vyjma standardního manuálního pětikvaltu i čtyřstupňovým automatem, je třeba si připravit minimálně 245 tisíc korun. Za ty však dostanete navíc kromě automatické klimatizace i všechny ostatní prvky, jaké čítá nejvyšší výbava Top.