Pro britského výrobce sportovních aut je to historický moment. Ukázal na autosalonu v Šanghaji svůj vůbec první elektromobil. Aston Martin Rapide E navazuje na populární čtyřdveřový model. Jen dvanáctiválcový motor vystřídaly dva elektrické motory na zadních kolech a masivní baterie pod přední kapotou.

Baterie se skládá z celkem 5600 litrhium-ionových článků. Ty mají dohromady kapacitu 65 kWh, což zdaleka není nejvíc v dnešním světě elektromobilů. I proto je dojezd na jedno nabití spíš zklamáním. Zatímco řada dalších výrobců už dosahuje na hranici 500 kilometrů, Rapidu E vyšlo v měření podle WLTP jen 320 kilometrů a to stále hovoříme o ideálních podmínkách. Náladu má ale majiteli spravit výkonná 100 kW palubní nabíječka, která zaručí bleskové dobíjení.

No a pak je tu ještě rychlost vozu. Aston Martin Rapide E dosahuje výkonu 448 kW, což je 601 koní. Navíc disponuje masivním točivým momentem 950 Nm. Díky tomu by měl zvládnout zrychlit z nuly na 100 km/h za méně než 4 sekundy a tím překonat všechny své dvanáctiválcové varianty. Maximální rychlost je omezena na 250 km/h, pak už by se „šťáva“ z baterie vysávala asi příliš rychle.

Pokud se vám Aston Martin do zásuvky zamlouvá, můžete kontaktovat nejbližšího prodejce značky. Auto je už k objednání. Cenu dostanete pouze na vyžádání. Navíc je tu ještě jeden háček. Rapide E je omezený na produkci pouhých 155 kusů. A vzhledem k tomu, že se auto prezentovalo v Číně, dá se předpokládat, že bude potřeba jednat rychle. Tamní zákazníci totiž nadšeně propadají novinkám, takže by mohl být elektrický Aston brzy jen podpultovou záležitostí.