Ani během letních prázdniny automobilky nespí. Ještě před nástupem léta lákaly na obrovské slevy, teď naopak zdražují. Někde pomalu, aby si toho zákazník nevšiml, jinde tvrdě. To je příklad Fordu, kterému se v Česku zvýšily ceny o desítky tisíc korun. 

Ford zdražil i svůj klíčový model Focus, a to ve všech jeho výbavách. Zdražení je ale není úplně snadné rozklíčovat. Například základní verze Trend nyní vyjde o 33 tisíc korun dráž (začíná na 432 900 Kč), zdražení se týká motoru 1.0 EcoBoost, který naopak ve výbavě Trend Edition zlevnil o 5000 Kč na 424 900 Kč. S automatickou převodovkou je ale zase dražší o 43 tisíc korun. Nejvíc Focus zdražil ve verzi Titanium s motorem 1.5 EcoBoost (110 kW) s automatem a to o 53 tisíc. Změny se týkají i verze kombi.

Hyundai i30 Kombi zlevnilo podle výbavy až o 135 tisíc korun
Hyundai plošně zlevnilo auta, někdy i o 150 tisíc. Tady je kompletní přehled

Jinak jsou zdražení aut spíše mírnější a pohybuje se v řádech tisíců nebo maximálně nízkých desítek tisíc korun. Víc si zaplatíte u Seatu, Peugeotu, Renaultu i Kie. Se změnami přišla také mladoboleslavská automobilka. Kromě toho, že Škoda Octavia dostala nové výhodné výbavy Tour a Touring Sport, zdražily modely Fabia, Fabia Combi, Karoq a Kodiaq, podle výbavy až o více než dvě desítky tisíc korun.

Zajímavostí je, že například automobilka Hyundai s ceníky nehýbala, ale měnila výbavy. Její nejmenší model i10 tak už například nekoupíte ve verzích Start a Style, což znamená, že už jej není možné pořídit pod magickou hranicí 200 tisíc korun, ale jen o něco dráž. Z nabídky odešel i motor 1.25i. Naopak Hyundai i20 dostal verzi Style, se kterou začíná na 329 990 korunách s motorem 1.25i.

Verze Touring Sport zas přidává stylové doplňky, například 17“ kola z lehkých slitin.
Škoda znovu mění ceníky Octavie. Výhodná výbava Tour je nyní i pro liftback

Jako by se tímto krokem inspirovala i rumunská nízkorozpočtová automobilka Dacia. Ta u svého kompaktního rodinného MPV zrušila nejlevnější verze s prakticky nulovou výbavou jménem Access a Open. Začíná tak nyní na částce 299 900 korun ve verzi Arctica s motorem 1.3 TCe, který je pro tento model také novinkou.

A kde hledat slevy? Je jich málo, ale existují. Podívejte se k Citroënu, který jako obvykle připravil akce na vybrané modely, výrazně levněji lze koupit i jedno SUV od francouzské automobilky Renault. Drobněji pak ušetříte u Peugeotu.

Více se dozvíte v přiložené fotogalerii s nejzajímavějšími letními slevami i zdraženími. Znaménko + znamená zvýšení ceny, znaménko - je sleva.