Automobilku Avia od loňského roku vlastní společnost Czechoslovak Group, jež je také majitelem kopřivnické Tatry. Stejně jako v případě tatrovky to vypadá, že to s oživením další slavné české (a československé) značky myslí vážně.

Předvojem nové éry přitom má být modernizovaný model D120, který Avia představila na veletrhu CTT v Moskvě. Tento typ středního nákladního vozu firma vyráběla už na začátku tisíciletí, na jeho vývoji se podílel tehdejší vlastník, koncern Daewoo. Produkce skončila v červenci roku 2013, kdy už firmu vlastnila indická společnost Ashok Leylands.

Čtěte také: Kupé 130 RS A5 je asi nejagresivnější Škoda, co kdy vznikla. Ostře vypadá i dnes

Nyní, po čtyřech letech, se vůz vrací. Nabídne přitom novou příď, velké logo Avia, jiné světlomety a samozřejmě modernější techniku. O pohon se postará čtyřválcový diesel o objemu 4,5 litru a výkonu 207 koní (152 kW). Agregát je spojen s šestistupňovou manuální převodovkou.

Motor plní normu Euro 5, ale Avia plánuje uvést i verzi splňující podmínky normy Euro 6. A chystá i variantu s pohonem všech kol.

Produkce se rozjede na podzim. Ale už to nebude v tradičních Letňanech, výroba se totiž přestěhuje do Přelouče. Tam se pak bude montovat také připravovaná novinka, modelová řada DX. Její oficiální skicu najdete v galerii.