Škodu Karoq a Volkswagen T-Roc lze v nabídce obou automobilek považovat za vstup do světa sportovně-užitkových vozů. V těchto modelových řadách lze totiž získat pohon všech kol, zatímco typy, které jsou v nabídce pod nimi, jsou vlastně jen crossovery s pohonem výhradně přední nápravy.

Nedávno jak Volkswagen T-Roc, tak Škoda Karoq podstoupily proces modernizace. Ten se sice projevil také na vzhledu (píšeme o tom v samostatných článcích), ale daleko více ve výbavě.

Škoda Karoq po faceliftu
Nová Škoda Karoq zdražila o 25 000 Kč. Podívejte se, co umí její asistenti...

Oba vozy cílí na stejnou klientelu, ale rozdíly mezi nimi nepochybně jsou. Například je výrobek Škodovky citelně větší. Měří na délku více než 438 centimetrů, což je o patnáct více než v případě T-Rocu.

Z toho logicky vyplývá skutečnost, že Škoda nabídne větší zavazadlový prostor. Konkrétně se jedná o 445 litrů (T-Roc) a 521 litrů (Karoq).

Jaké jsou ale argumenty pro volbu jednoho nebo druhého porovnávaného vozu? Pokud vám na kufru nebo na místě pro nohy na zadních sedačkách tolik nezáleží, pak je rozhodování složiější.

Oba automobily v základním provedení pohání zážehový tříválec s výkonem 81 kW, který se pojí s manuální šestistupňovou převodovkou.

T-Roc je lépe vybavený

Ovšem výbava se už dost výrazně liší: Kamiq jezdí na šestnáctipalcových kolech z lehké slitiny, má startovací tlačítko, tempomat, LED přední světla, parkovací senzory vzadu, loketní opěrku vpředu i vzadu, infotainment s osmipalcovým displejem, dvouzónovou automatickou klimatizaci, elektrická okna vpředu i vzadu, kožený volant a řadicí páku nebo střešní nosič.

Volkswagen jezdí na stejně velkých kolech, ovšem bez příplatku zákazník získá také dojezdové rezervní kolo. Tempomat už je ve voze s logem VW adaptivní, přístrojový štít vždy digitální a s parkováním pomůže automatický parkovací asistent, jehož součástí jsou logicky také přední parkovací senzory. Dále kupující tohoto vozu nalezne uvnitř vyhřívané přední sedačky a v noci si na cestu může posvítit adaptivními LED světly.

Volkswagen T-Roc
Volkswagen omladil SUV T-Roc. Nadále bude mít i silné motory

Automatickou převodovku nelze v případě obou aut získat s motorem 1,0 TSI, ale až se čtyřválcovou patnáctistovkou. V případě Škody se za ni připlácí 50, v případě Volkswagenu 60 000 Kč.

Volkswagen si nechá docela dost zaplatit za pohon všech kol. Ten je k dispozici výhradně se zážehovým přeplňovaným dvoulitrem a vyjde nejméně na 950 900 Kč.

To Škoda přece jen vychází zájemcům o "čtyřkolku" více vstříc. Je totiž v nabídce také v případě volby motoru 2.0 TDI (110 kW). Taková verze stojí podle ceníku 838 900 Kč, protože ji lze spojit už se základním výbavovým stupněm Ambition.

Volkswagen naopak nabízí více různých stylových i výkonových verzí. U Škody je vrcholem Sportline, zatímco T-Roc je možné koupit také ve variantě R nebo s otevřenou karosérií. Ceníky těchto modernizovaných verzí zatím zveřejněny nebyly.