Lynk & CO není pro Evropana neznámá značka. Tedy alespoň pro toho, který se zajímá o nové automobily. Firma vznikla ve spolupráci švédského Volva a jeho čínského majitele Geely. Staví sedan a crossover. Obě auta využívají platformu kompaktního crossoveru Volvo XC40.

Značka zaměřená na design a snažící se lákat za volant hlavně mladší řidiče, by měla do roku 2020 otevřít v Evropě své první showroomy. Česku se ale zatím vyhne. Obchody mají vzniknout v Amsterdamu, Berlíně, Stockholmu, Londýně a Barceloně. V Evropě bude firma prodávat svůj crossover O2.

Mohlo by jít o zajímavý byznys. Firma je už totiž velmi dobře etablovaná na čínském trhu. Tam loni prodala 120 414 aut. Navíc v roce 2017 Volvo koupilo celých 30 procent značky, což mimo jiné pro Lynk & CO znamená, že se nyní dostane i k platformě, na které stojí větší vozy Volva. Bude tak moci začít vyrábět další modely.

I když se už otevření showroomů kvapem blíží, zatím není jasné, kde se budou vozy pro Evropu vyrábět. Původní plány totiž počítaly s tím, že budou vyjíždět z fabriky v Belgii. S výrobou se mělo začít na konci letošního roku, ale Volvo zatím spíš couvá kvůli „ekonomickým nejistotám“. Možné tedy je, že auta nakonec budou opravdu do Evropy proudit z Číny.