Dvě důležité novinky na trhu s novými osobními automobily chrání pasažéry při nehodách velmi dobře. Vyplývá to z protokolů o výsledcích testování nové generace Ford Focus a malého SUV Volvo XC40 nezávislou organizací EuroNCAP. V obou případech prošly testem vozy se standardní výbavou.

Ford Focus měl tedy instalováno šest airbagů, připomínač nezapnutých bezpečnostních pásů, systém pro nouzové brzdění, systém pro udržování v jízdním pruhu a omezovač rychlosti. Dražší XC40 ještě navíc kolenní airbag řidiče.

Dospělé chrání struktura vozu Ford Focus velmi dobře nebo v dostačující míře při všech zkoušených typech nárazu. Ať už jde o bouračku částí přídě, celou přídí, o boční náraz nebo o náraz na kůl. Připomínáme, že nejlepší hodnocení v pětibodové škále se označuje jako dobré, následuje dostačující, mezní, slabé a nedostačující. Podobně je na tom rovněž malé Volvo. Jedinou drobnou odchylkou v jeho případě byla pouze "mezní" ochrana hrudníku dospělého spolucestujího na zadní sedačce.

Děti v autosedačkách, které jsou v testech reprezentovány figurínami s těly desetiletého a šestiletého jedince, jsou v obou autech chráněny také na nejvyšší, tedy dobré úrovni.

Také v oblasti ochrany chodců si obě auta vedla podobně. Focus si připsal 72 procent možných bodů, Volvo o jedno procento méně. Problematickou oblastí pro hlavy chodců jsou u obou typů sloupky čelního skla. Je to však logické. Ty jsou především konstruovány tak, aby se nedeformovaly, pokud se třeba auto převrací přes střechu.

A konečně oblast bezpečnostních asistenčních systémů. I tady nebyl mezi oběma auty prakticky žádný rozdíl. Jejich systémy pro automatické brzdění si dobře poradily i s rozeznáváním nebezpečí v případě cyklistů a chodců.

Videa z testů obou v vozů si můžete prohlédnout zde:

a zde: