Právě zmíněná elektromobilita, konektivita a autonomní řízení jsou na letošním autosalonu tématem číslo jedna. Výsledkem je, že pro zarytého "petrolheada" může být návštěva Frankfurtu snad i zklamáním. Přesto je tu ale několik věcí, které jsou natolik zajímavé, že se za nimi vyplatí vážit cestu do Německa. Kromě toho, velký autosalon světového formátu je věc, kterou by měl alespoň jednou v životě vidět každý fanda do aut. Ať už je totiž směřování automobilového průmyslu jakékoliv, velkolepost onoho místa je prostě pohlcující.

A abyste věděli, po čem koukat, připravili jsme pro vás čtyři tipy na věci, které byste při návštěvě Frankfurtu rozhodně neměli minout. Spoustu dalších zajímavých aut a tipů najdete v galerii.

Nejlepší koncept: Mini John Cooper Works GP Concept

Autosalon IAA Cars 2017.Zdroj: Dominik Valášek

Přeháníte rádi? Milujete megalomanské, trochu šílené a trochu přestylizované věci? Pak se neváhejte zastavit v hale 11, kde má svou prezentaci výhradně BMW a Mini. Nový Rolls-Royce tu sice neuvidíte, zato se tu najde úžasný koncept nové Z4, poněkud rozporuplné velké SUV X7 (opět jen studie) a hlavně Mini John Cooper Works GP Concept.

Přesně tahle ulítlá hračka na rallye mi vyloženě uhranula. Už když Mini ukázalo svůj koncept na prvních fotkách, bylo mi jasné, že to bude pecka, ovšem dojem naživo je ještě o několik řádů jinde. Mini má přímo obří aerodynamické prvky, dodávající autu až iracionální vzezření. Jsou tu obrovská rozšíření na blatnících, přivádějící vzduch k brzdám, velký karbonový splitter pod předním nárazníkem a samozřejmě mocné přítlačné křídlo. Vše pochopitelně vyhotoveno z karbonu s obnaženou strukturou, která způsobí husí kůži každému nadšenci.

Nejlepší kus techniky: Motor z Bugatti Veyron

Autosalon IAA Cars 2017.Zdroj: Dominik Valášek

Samostatných motorů, z nichž některé se i hýbou, najdete na Frankfurtském autosalonu spousty. Je tu kompletní řada motorů u BMW, podobné množství u Mercedesu nebo jedno kompletní pohonné ústrojí v průřezu Lexusu. Nic z toho však nepůsobí tak ohromně a majestátně jako tento šestnáctiválec, vystavený včetně převodovky a zástupu čtyř turbodmychadel.

Jak už asi správně tušíte, v zásadě jediné produkční auto, vybavené takto ohromujícím motorem, vyrábí francouzské Bugatti a jmenuje se Chiron. Právě Chironovo nadrozměrné šestilitrové srdce o výkonu 1500 koní stojí na podstavci v hale 3, která je celá věnovaná koncernu Volkswagen Group. Takže pokud se rádi koukáte autům pod kapotu, tady je obnaženo a ukázáno vážně úplně všechno.